مزایا و معایب کانال تلگرام چیست؟

شبکه اجتماعی تلگرام مخرب یا مفید با پیشرفت دنیای فناوری هر روز پنجره وسیعی از اطلاعات به روی بشر گشوده می‌شود. تلویزیون، رادیو، اینترنت و… رسانه‌های پرنفوذ در زندگی فردی تک‌تک ما هستند و جنبه‌های اطلاع‌رسانی، سرگرمی و آگاهی از ویژگی‌های یک رسانه مفید به حساب می‌آیند. شاید یک‌سالی بیش نباشد که برنامه تلگرام وارد عرصه رسانه شده است و کمتر کسی را می‌توان یافت که با این نرم‌افزار ناآشنا باشد. تلگرام (telegram) یک شبکه اجتماعی است که افراد زیاد چند میلیونی عضو آن هستند و در طول شبانه‌روز با همدیگر ارتباط صوتی، پیامی (نوشتاری)، تصویری و حتی ویدئویی برقرار می‌کنند، اما هدف از نوشتن مطلب این است که آیا این شبکه اجتماعی می‌تواند مفید باشد یا استفاده نامربوط از آن آثار زیانباری را به دنبال خواهد داشت؟

گسترش فناوری و صنایع الکترونیک هر چند موجب تسهیل ارتباطات شده است اما کارکردهای زیان‌باری نیز به جامعه وارد کرده است. یکی از این زیان‌ها و خطرات وارد شدن به حریم خصوصی افراد است که البته شبکه اجتماعی تلگرام این حریم را در معرض شکست قرار داده است. برای روشن‌تر شدن بحث مثالی می‌آوریم.

فرض کنید خانمی عضو تلگرام است. این خانم برای خود گروهی تشکیل داده است که با آنها در ارتباط است. اگر یکی از گروه‌ها خواهان فریب این خانم باشد از وی تقاضای شماره تلفن، عکس و… می‌کند. این ارتباط نامشروع اگر ادامه یابد ممکن است در آینده‌ آبروی وی در خطر باشد. در پایان بحث مزایای کلی و معایب تلگرام را فهرست می‌کنیم.

مزایا:

۱- ایجاد ارتباط صمیمانه با کسانی که آنها را می‌شناسیم و به آنها اعتماد کافی داریم.

۲- به اشتراک گذاشتن مطلب مفید، کتاب و یا مقاله الکترونیکی برای استفاده عمومی در شبکه

۳- استفاده صحیح در ایجاد ارتباط به جای پیامک

معایب:

۱- در امنیت نبودن اطلاعات شخصی که فرد به اشتراک می‌گذارد

۲- فاصله گرفتن از کانون خانواده و سیر در فضای مجازی

۳- اعتیادآور بودن و هدر رفتن وقت فرد در اثر استفاده نابجا و بیشتر از شبکه تلگرام

۴- شناسایی نشدن افراد مخاطب و اطمینان خاطر جهت ایجاد ارتباط

۵- دور شدن از شبکه‌ها و رسانه‌های مفید ملی از جمله تلویزیون، روزنامه، کتاب و…

علی دیداری- فوق لیسانس ادبیات فارسی

تلگرام در نسخه جدید خود قابلیت ساخت کانال را اضافه کرده است که این نسخه هم از مزایا و معایبی برخوردار است.

تصویر مزایا و معایب کانال تلگرام چیست؟+ معرفی کانال های معروف

این روزها در اکثر گوشی های همراه و تبلت های ایرانی ها صفحه اجتماعی تلگرام حرف اول و آخر را می زند.

بعد از کوچ دسته جمعی مردم از شبکه های مختلف اجتماعی به این شبکه حالا دیگر عملا تلگرام پرطرفدار ترین شبکه ارتباطی مردم ایران لقب گرفته است.

این شبکه جدا از محاسنی که می تواند به منظور ارتباط دو یا چند جانبه داشته باشد دارای خطراتی هم هست و نکته قابل توجه این است که با پیشرفت فنی این شبکه اجتماعی و برخی تغییرات صورت گرفته درصد این خطرات که سبب سو استفاده برخی افراد هم شده، افزایش داشته است.

اما تلگرام در نسخه جدید خود قابلیت ساخت کانال را اضافه کرده است که این نسخه هم از مزایا و معایبی برخوردار است.

کانال های تلگرام کاربردی مشابه گروه ها دارند با این تفاوت که در این نسخه تنها ادمین امکان ارسال مطلب دارد و اعضای کانال تنها می توانند از مطالب ارسال شده توسط ادمین استفاده کنند و دیگر خود قادر به ارسال مطالب مختلف در کانال نیستند.

یکی از مشکلات و معضلاتی که در گروه های تلگرام وجود داشت و همچنان دارد، این است که بعضی از اعضای گروه برای دیگر اعضاء به طرق مختلف، ایجاد مزاحمت می کردند اما در نسخه جدید، کانال های تلگرام با عدم نمایش اعضای کانال و یا ورود و خروج افراد این امنیت را برای اعضاء دیگر ایجاد کرده تا مورد آزار و اذیت قرار نگیرند.

به گونه ای مثلا یک شخص که عضو گروه است نمی تواند به صورت خصوصی مطلبی و یا نکته ای را با دیگر اعضا گروه در میان بگذارد.

اما یکی دیگر از نکات مثبت کانال در تلگرام عدم امکان افزودن ربات به گروه می باشد. در گروه ها گاها ربات هایی اضافه می شد که مطالب غیراخلاقی و شایعه و تبلیغات منتشر می کرد که بسیار آزار دهنده است، اما در کانال ها امکان اضافه شدن ربات وجود ندارد.

اما کانال تلگرام معضلاتی هم به همراه دارد، معضلی که همواره در شبکه های اجتماعی و ارتباط جمعی وجود داشته است و آن هم سوء استفاده برخی افراد به طرق مختلف از این فضا بوده است.این سوء استفاده ها به نحوی است که افراد سودجو با راه اندازی صفحه های غیررسمی به نام افراد مشهور و شخصیت های مختلف، مشکلات فراوانی را برای آن ها اعم از پخش شایعه، اخبار دروغ و… می کردند.

حال با افتتاح کانال در تلگرام، این سوء استفاده ها وارد فاز جدیدی شده است و دغدغه و نگرانی های افراد مشهور هم بیشتر.

فرهنگ نیوز، به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو از قابلیت جدید تلگرام، کانال های رسمی، اعم از سایت های خبری و غیرخبری، موسسات و افراد فرهنگی و مذهبی را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.

بازدید: 563