همه چیز درباره اعتیاد و مواد مخدر

ماده مخدر نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی، شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف جزو مواد اعتیادآور طبقه‌بندی شده و معمولاً خرید و فروش آن‌ها ممنوع است.

انواع مختلفی از مواد مخدر و اعتیاد آور وجود دارند و به همین دلیل، فرد معتاد در طول زمان، برای ارضا و احیای حس نشئگی، معمولا از مادهٔ مخدر به مخدری قوی‌تر نیازمند می‌شود. بنابر آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰ میلادی، از میان ۲۲۰ میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر اعتیاد آور در جهان، بیش از ۱۶۰ میلیون نفر (افزون بر ۷۰ درصد) حشیش و فرآورده‌های گیاه شاه‌دانه هندی (کانابیس) استفاده می‌کنند.

آشنایی با انواع مواد مخدر و اعتیاد و راه های مبارزه با آن ( مرجع کامل اطلاعات )

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یــک «بیمارى اجتماعی» است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد.اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌گـــــردد .

همچنین ویــرانگری‏ هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌اندازد.پدیده شوم قاچاق موادمخدر بیش از آنکه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى اقتصاد بین ‏المللى باشد، ابزارى کارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر کشورهاى توسعه نیافته است. تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است. مبارزه با اعتیاد نیز قطعاً بیش از آنکه ماموریتى در راستاى وظایف مصرحه نیروى انتظامى باشد، اقدامى است استراتژیک در مقابله با ابزار نظام سلطه جهانى در انحطاط اخلاقى جوامع با اهداف خاص سیاسی.

اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‏  کن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آنرا به کنترل در آورد. در این راستا تلاش ما بر این است تا با ارتقاء سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه پیشگیرى از اعتیاد را بر درمان معتادین مقدم بداریم. به امید روزى که جامعه‏ اى داشته باشیم که اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

مواد مخدر

انواع فرآورده هاى گیاهان خشخاش، شاهدانه، کوکا و ترکیبات شیمیایى مشابه که مصرف آنها موجب اعتیاد می‏ گردد.

انواع مواد مخدر :

۱- سستی زا

۲- توهم زا

۳- توان افزا

مواد سستى ‏زا :

موادى هستند که مصرف آن بر روى سلسله اعصاب مصرف‏ کننده اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنى او را سست نماید.

این مواد به دو دسته تقسیم می‏شوند :

– طبیعى ، مانند : استحصالات گیاه خشخاش، تریاک، شیره تریاک، مرفین

– مصنوعى ، مانند : هروئین، متادون، نرمتادون، پاپاورین، پتیدین، انواع و اقسام قرص هاى مسکن و آرام ‏بخش

مواد توهم‏ زا:

با مصرف این مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى می ‏شود. این مواد را هالوسینوژن می‏ گویند که شامل:

– طبیعى ، مانند : استحصالات گیاه شاهدانه،حشیش، بنگ، ماری‏جوانا، گراس، چرس؛ مسکالین، جو سیاه آفت ‏زده، برخى از قارچهاى حاوى مواد توهم ‏زا، دانه‏ هاى نوعى نیلوفر وحشی

– مصنوعی ، مانند : ال.اس.دی(L.S.D) ، دی‏ متیل تریپتامین (D.M.T) ، دی‏ اتیل تریپتامین (D.E.T)

مواد توان‏ افزا

مصرف آن بر روى سلسله اعصاب تأثیر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنى مصرف‏ کننده بیشتر و باعث هیجان می‏ شود. این مواد به دو دسته تقسیم می‏ شوند که عبارتند از :

– طبیعی ، مانند : برگ کوکا، کوکائین، کراک، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و کراتم و ناس

– مصنوعی ، مانند : آمفتامین، متیل آمفتامین، ترکیبات آمفتامین‏ها

مواد سستى زا

خشخاش

بوته ‏اى است یکساله که در مناطق معتدل می‏ روید. رشد سالانه این گیاه به ارتفاعى معادل  ۱۱۰-۷۰ سانتیمتر می‏رسد. در اواسط بهار، بعد از این که گلهاى رنگارنگ ان کم‏ کم شروع به ریختن می‏ کند، از میان گلها کپسول ظاهر می ‏شود که به آن گرز خشخاش می‏ گویند. این گرزها در اواخر بهار و اوائل تابستان داراى پوست سبزى است که به زردى مى ‏گراید. البته، قبل از این که میوه گیاه خشک و زرد شود به روش خاص مبادرت به تیغ زدن آن می‏ نمایند. این کار به وسیله افرادى که تجربه خاصى در تیغ زدن دارند، انجام می‏شود. آنان در ساعات اولیه شب با تیغهاى مخصوص و با ایجاد چندین شیار افقى و یا عمودى و یا مورب بر روى گرزها مبادرت به تیغ زدن می‏نمایند. صبح روز بعد، شیره سفید رنگى از محل شکافهاى گرز به بیرون ترشح می‏کند و در مجاورت هوا به صمغ قهوه‏اى رنگ تبدیل گردیده در پیاله مخصوص جمع‏ آورى و براى تریاک مالى آماده و به صورت لول روانه بازار قاچاق می ‏شود

تریاک

تاریخچه :

قدیمى ‏ترین و مشهورترین ماده مخدر است که از گیاه خشخاش به دست می‏ آید. این گیاه حدود ۲۵۰۰ ســــال قبل در منطقه مدیترانه کشت مى ‏شده است. سابقه این گیاه را    تا ۵۰۰۰ سال قـــــــبــل هم ذکر می ‏کنند. از آثارى که از سومریها باقـــى مانده اســــت، چــنین بــر می ‏آید، آنها این ماده را استعمال می ‏کرده اند و با آن گیاه شادى بخش می ‏گفتند. در نوشته‏ هاى هومر از تریاک نام برده شده است.

شکل ظاهرى :

تریاک شیره منعقد شده تخمدان کال بوته خشخاش است که از نظر علمى به پاپاور معروف است. تریاک آماده مصرف، ماده ‏اى است خمیرى به رنگ قهوه‏اى که بر حسب نوع و منطقه کشت خشخاش و آب و هواى منطقه پرورش از قهوه‏اى روشن تا تیره وجود دارد نامهاى دیگر آن افیون، اپیوم و تریاق می‏ باشد.

الکالویید :

تریاک داراى ترکیبات بسیارى است که تاکنون ۲۵ نوع موثر آن شناخته شده است. مهمترین آلکالوییدهاى تریاک عبارتند از مرفین، نارکوتین، پاپاورین، تبائین، کدئین و نارسئین.

نحوه مصرف :

– تدخین به وسیله وافور و یا با وسیلى مانند آن مثل قلیان، قلقلی، سیخ و سنگ

– استفاده به صورت قرص

– حل کردن در آب یا چاى و نوشیدن آن

عوارض :

– مغز: وابستگى (اعتیاد)، بی‏خوابى هنگام شب، خواب الودگى در طى روز

– تغییرات شخصیتی:

۱-کاهش علائق و انگیزه‏ها

۲-کاهش احساس مسئولیت

۳-کاهش توجه به تحصیل، شغل و خانواده

۴-افسردگى و بی قراری، پرخاشگری، اغماء به دنبال مصرف زیاد

– گوارش: تهوع و استفراغ، کاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا، کاهش فعالیت روده ‏ها و یبوست مزمن، بی‏ اشتهایى و کاهش وزن، سوء تغذیه، خشکى دهان، اختلال در کبد

– پوست: خارش، تیره شدن رنگ پوست، تیرگى لبها، کهیر

– بیضه و تخمدان: کاهش توان و میل جنسی، بهم خوردن دوره ‏هاى قاعدگى در زنان

– تضعیف دفاع بدن علیه بیماریها: بی ‏حسى و عدم تعادل بدنی‏، عفونت ریه، یست تنفسى به دنبال مصرف زیاد، انقباض مردمک چشم

شیره تریاک:

پس از تیغ زدن گرز خشخاش، ماده ‏اى شیرى رنگ از آن خارج می ‏شود که به آن شیره تریاک گویند. این شیره در مجاورت هوا تیره شده به رنگ قهوه ‏اى تبدیل می ‏گردد.

مرفین :

مرفین از کلمه مورفئوس خداى رویایى یونان باستان مشتق شده است و یکى از اجزاى اصلى و اساسى تریاک است که به طور متوسط از هر ۱۰ کیلوگرم تریاک یک کیلوگرم مرفین تهیه می‏شود. رنگ آن به صورت کرم روشن و گاهى اوقات به رنگ آرد نخودچى و مزه آن تلخ است. ذرات آن در زیر ذره‏ بین شبیه کریستال هاى سوزنى است.

از نظر دارویی، ضد درد بوده، با اثرات رخوت ‏زیى که بر روى مغز دارد، باعث کنترل دردهاى شدید می‏ شود و به همین خاطر مصرف مجاز آن فقط در بیمارستانهاست.

هروئین :

هروئین از کلمه هیروس یا هیرو به معنى مرد قهرمان گرفته شده است. البته این کلمه به معنى زن قهرمان، زن برجسته، زنى که خدمات بزرگى به عالم بشریت کرده و زن ایده ‏آل نیز اطلاق می‏شود. هروئین یکى از ترکیبات مرفین مى ‏باشد که با عمل استیلاسیون بدست مى آ‏ید.ا ین ماده به رنگ سفید میل به کرم داراى طعمى تلخ و بى ‏بو است که پس از مدتى نگهدارى بوى ترشى و سرکه می‏ دهد.

نحوه پیدیش :

هروئین، قوی‏ترین و مخرب‏ترین ماده مخدر دنیا به شمار مى اید که در سال۱۸۷۴ توسط یک دانشمند انگلیسى ساخته شد و تحقیقات بیشتر را درباره این ماده دانشمندان آلمان در سال ۱۸۹۰ تکمیل نموده و آن را به عنوان دارو معرفى نمودند. در ایران اولین لابراتور هروئین‏ سازى در سال ۱۳۳۴ توسط فردى به نام دکتر مصطفوى ایجاد گردید. وى نحوه ساخت و استخراج هروئین از تریاک را به عده‏ اى آموخت که باعث به وجود آمدن لابراتوارهاى بیشترى در سطح کشور گردید.

نحوه استعمال :

هروئین از طریق کشیدن از راه مجارى تنفسی، تزریق داخل رگها و تزریق زیر جلدى استعمال می‏شود. مصرف هروئین از طریق مجارى تنفسی(دهان) با زرورق به این صورت است که لبه زرورق سیگار یا هر نوع زرورق دیگر را به طرفى که از جنس کاغذ است تا می‏ کنند و با آن یک لوله می‏سازند، سپس هروئین را که معمولا حدود ۵ سانتى است روى سطح زرورق دیگرى می ‏ریزند و یک تکه مقواى بریده و نازک را به صورت چوب کبریت درآورده پس از آتش زدن زرورق گرفته سپس دود حاصله را از دهان استنشاق می ‏کنند.

در استعمال تزریقی، ابتدا معتادان از رگهایى که جلوى ساعد دستها نمایان است استفاده کرده، پس از آن که مدت طولانى از تزریق نقاط مختلف دستها گذشت و دیگر این نقاط جوابگو نبود ، به ترتیب نوبت به پشت دست، ساق پا، گردن و در نهایت به بیضه‏ ها می‏رسد. تزریق در بیضه‏ ها آخرین مرحله این گونه معتادان است.

عوارض :

– مغز : وابستگی، افسردگی

– تغییرات شخصى :

۱-کاهش علائق و انگیزه ها

۲-کاهش احساس مسؤلیت

۳-کاهش توجه به تحصیل ، شغل و خانواده

– بی‏خوابى هنگام شب، خواب‏ آلودگى در طى روز، پرخاشگری، آبسه چرکى مغز، عفونت مغز، بیماریهاى مختلف ناشى از مرگ بخشى از سلولهاى مغزى و نخاع به دنبال مصرف زیاد

– گوارش : تهوع و استفراغ، کاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا بى ‏اشتهایى و کاهش وزن

– کلیه : ناتوانى در تخلیه ادرار، نارسایی، عفونت کلیه

– پوست : خارش، تیره شدن رنگ پوست، تیرگى لبها، کهیر، عفونت پوست

– ریه : انسداد ناگهانى رگهاى تغذیه کننده ریه، عفونت ریه، ایست تنفسى به دنبال مصرف زیاد

– قلب : نارسایى قلب، بهم خوردن نظم ضربان قلب، عفونت کلیه داخلى و دریچه ‏هاى قلب

– عروق و خون : سخت شدن دیواره عروق، التهاب عروق، عفونت عروق

– کبد : اشکال در کار کبد، عفونت و التهاب کبد، بیمارى مزمن کبدى

– بیضه و تخمدان : کاهش میل جنسی، کاهش توان جنسى

متادون :

یک ماده مخدر مصنوعى است که در جنگ جهانى دوم به علت کمبود مرفین براى تسکین مجروحین به وسیله آلمانى ها ساخته شد. در حقیقت متادون یک داروى برطرف‏ کننده درد است که براى تسکین سرفه هم از آن استفاده می‏کنند. گرچه متادون خود یک ماده اعتیادآورنده قوى است ولى به عنوان یک داروى پزشکى براى ترک و معالجه معتادان به تریاک، هروئین و مرفین از آن استفاده می‏ کنند. اثرات دارویى آن تا حدى شبیه به مرفین بوده، با این تفاوت که پس از مصرف، مدت بیشترى طول می‏کشد تا اثرات آن ظاهر شود و به مدت طولانى ‏تر در بدن باقى می ‏ماند

کدئین :

یکى از مشتقات معروف تریاک است که ۰/۲الى ۰/۸ درصد آن را تشکیل می‏دهد و به عنوان مسکن در اشکال مختلف قرص، کپسول و شربت در پزشکى کاربرد دارد. اثر کدئین در حدود اثر مرفین است و در صورتى که زیاد مصرف شود علائمى مانند اثرات مرفین خواهد داشت. نحوه مصرف آن به صورت تزریقى و خوراکى می‏باشد.

پاپاورین :

یکى از مشتقات مؤثر تریاک می‏باشد که سفید کریستالى است و از نظر زهرآگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. ماده ‏اى است نشاط آور و محرک. کار عضلات صاف مثل روده را کند کرده و باعث شل شدن آنها می‏گردد. در برونشها و رگها انبساط ایجاد نموده و در آب نامحلول است و در الکل حل می‏شود.

پتیدین :

این ماده هم مثل متادون از داروهاى سستی‏ زاى مصنوعى می ‏باشد که قدرت ضد درد آن از مرفین کمتر است و عضلات بدن را سست و شل می‏ کند

مواد توهم زا  :

شاهدانه :

بوته ‏اى است شبیه گزنه که بلندیش تا ۲ متر می‏رسد. گیاه نر و ماده آن به صورت جداگانه بوده داراى برگهاى انبوه دراز و کنگره ‏دار می‏باشد که میوه آن در سر شاخه به صورت خوشه نمایان است. اصولا شاهدانه براى روغن گیرى و خوراک طیور استفاده می‏شود. بو داده و برشته آن را مردم به صورت تفنن می‏خورند. نام لاتین این گیاه کانابیس است. اگر از سر شاخه‏ هاى به گل نشسته گیاه ماده چسبنده‏اى به نام رزین که در حال ترشح است جمع ‏آورى و خشک شود، در واقع حشیش به دست آمده است. این گیاه در آمریکاى شمالى به نام ماری‏جوانا یا چرس، در انگلیس به گراس، در فرانسه ادب، در هندوستان بنگه و گنجا، در خاور نزدیک و خاورمیانه حشیش، در افریقاى جنوبى دگا، در سوریه و لبنان حشیشه ‏الکیف، در ترکیه اسر یا اسرا، در افریقاى مرکزى کامبا، در اسپانیا و در دیگر کشورها به اسامى مختلفى چون وید، پات، شانگ، چاراز، مکونا و غیره شهرت دارد.

در هر حــال هــر اســم و نــامــى بر ایــن گیاه و مشتقات آن نهاده شود، اثرات توهم ‏زایى آن همچنان پابر جاست در اینجا به حالاتى که پس از استعمال حشیش و ماری‏جوانا در مصرف کننده روى می‏دهد به طور اختصار اشاره می‏ کنیم :

– در اثر نشئه شدن اشیاى مجاورش را بزرگتر و یا کوچکتر مى بیند.

– اشتهاى کاذب و میل به مصرف غذا پیدا می ‏کند.

– احساس قدرت عجیب در خود داشته و دست به اعمال وحشیانه و جنون ‏آور و خشونت زا زده و احساس پرواز کردن و سفر در آسمان و نوعى انبساط خاطر و آرامش و اعتماد به نفس کاذب پیدا می‏کند.

– فرد به خواب عمیقى فرو مى ‏رود.

حشیش :

ماده ‏اى به رنگ سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز شبیه حنا که از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست می آ‏ید. حشیش حاوى ماده‏اى شیمیایى به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) است که ماده مؤثر آن به شمار می ‏رود. حــشیـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبیعى می ‏باشد.

 

آثار مصرف حشیش:

– تغییر در درک رنگ و صدا

– افزیش اشتهاى کاذب

– تند شدن ضربان قلب

– قرمزى چشم

– اختلال حافظه، گیجى و بی‏توجهى به اطراف

– به هم‏خوردگى تعادل حرکتى

– علائم روانى شدید، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبتهاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس کند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود

عوارض مصرف طولانى حشیش:

– بیماریهای تنفسى مزمن و سرطان ریه

– نازایى در زن و عقیمى در مرد

– از بین رفتن سلولهاى مغزى (پوک شدن مغز)

– التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى

– اختلال روانى شدید و پیدار

– کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى

– سندرم بی‏ انگیزگى (ناامیدی، بی ‏تفاوتى و بی ‏مسئولیتى در مقابل امور جارى زندگى)

– تشنج

علائم ترک حشیش:

– تحریک ‏پذیری، بی ‏قرارى و اضطراب

– اختلال خواب و بی ‏اشتهایى

– تعریق و لرزش

– اسهال، تهوع و استفراغ

– دردهاى عضلانى

– افزیش درجه حرارت

بنگ :

سر شاخه‏ هاى گلدار یا به میوه نشسته و خشک شده بوته شاهدانه – اعم از ینکه ماده رزینى آن را قبلا گرفته یا نگرفته باشند – بنگ نامیده می‏ شود.

مارى ‏جوانا :

در آمریکا برگها و گلهاى شاهدانه آمریکایى را خشک می‏کنند و از آن توتون سبز رنگى به دست می‏ آورند که همان ماری‏ جواناست. چون این توتون خیلى زبر است براى پیچیدن آن از چندین دور کاغذهاى سفید یا قهوه ‏اى رنگ استفاده می‏کنند و آن را ریفر مى ‏نامند. مشتاقان آن را به صورت دسته‏ جمعى در محل هایى به نام تی‏پاد تدخین می‏کنند. این سیگار به کندى می‏سوزد و خیلى زود خاموش می‏گردد، به همین علت معتادان با پکهاى سریع و دسته‏ جمعى مانع خاموش شدن آن می ‏شوند و براى این که از این سیگار استفاده کامل بشود در اماکن سر بسته استعمال می‏گردد.

گراس :

در زبان انگلیسى به معنى علف است و در اصطلاح همان بنگ و ماری‏جواناست. برگهاى بوته شاهدانه که در واقع مثل علف است جمع ‏آورى کرده، مانند سیگار مصرف می ‏کنند، گاهى هم آن را مثل چاى دم کرده و می ‏خورند.

چرس :

همان حشیش است که از رزین آماده شده از سر شاخه‏ هاى گلدار و به میوه نشسته گیاه بالغ شاهدانه تهیه می‏شود و از انواع دیگر ان مرغوبتر است.

مسکالین :

ماده اصلى و فعال کاکتوس است (معمولا این کاکتوسها به نام پیوت معروفند) که قرنهاست به عنوان دارویى سحرآمیز براى درمان دردها مصرف می ‏شود. نحوه تهیه آن به این صورت است که تکه‏ هایى از قسمت فوقانى این گیاه را بریده و پس از خرد کردن می ‏جوند و یا با ساییدن آن را به صورت پودر درآورده و با ریختن به داخل کپسول، مورد استفاده قرار می‏دهند.

ال.اس.دی :

مخفف “ اسید لیزرژیک دى اتیل امید ” ماده نیمه ترکیبى است که در لابراتور به دست مى ‏آید. این ماده به صورت طبیعى در چاودار آفت زده وجود دارد. بر روى آن قارچى به رنگ مس نشو و نما می‏کند که آرگو نامیده می‏شود. این قارچ حاوى اسیدى به نام اسید لیزرژیک می‏باشد و مشتقات آن توهم ‏زا می‏ باشد. یکى از عوارض مصرف، تیره شدن مردمک چشم و ایجاد خطوط رنگین به هنگام بسته ‏شدن چشمها در منطقه بینایى است. عمق تصاویر و اشیا در نظر مصرف‏ کننده تشدید شده و اشیاى ثابت ممکن است در نظرش به حرکت درآیند، گاهى حالت تهوع، سرد شدن بدن و لرزش احساس می‏شود. قدرت شنوایى تشدید شده و زمزمه‏ هاى نامفهوم به گوش می‏رسد. حس زمان و گذشت آن در حد بسیار زیادى کند می‏شود. انطباق فکر از بین رفته و هر چه میزان مصرف بیشتر باشد تجزیه و تحلیل منطقى کمترى در ذهن به وجود می ‏آید.

دى . ام . تى :

یکى از مواد توهم ‏زا می‏ باشد که معمولا معتادین ال . اس . دى از این ماده استفاده می ‏کنند. آثار آن شبیه ال. اس .دى است. کسانى که به دنبال راه گریز سریع از واقعیتها هستند از ان مصرف می‏کنند. اگر از راه دهان مصرف شود تولید دل ‏درد می ‏کند. بنابرین یا از راه تزریق عضلانى استعمال و یا با توتون و ماری‏جوانا مخلوط کرده دود می‏ کنند.

مواد توان افزا  :

کوکا :

گیاهى است که در ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ مترى از سطح دریا در دامنه باخترى کوههاى آند که هواى معتدل و مرطوبى دارد می‏روید. ارتفاع این گیاه به ۲ متر هم می‏رسد و برگهایى دارد که شکل و رنگ و ابعاد آن یاد آور درخت زیتون است. گیاه کوکا حاوى ماده توان‏ا فزا ست که مصرف آن سبب فعال شدن مرکز بی‏خبرى و سرخوشى در مغز مصرف کننده می‏شود. ماده حاصل از برگ کوکا، کوکائین نامیده می‏شود.

کوکائین :

یک از موادمخدر توان‏ افزاى طبیعى می‏ باشد که از برگ کوکا تهیه می‏شود کشورهاى بولیوی، کلمبیا و پرو بزرگترین محل رشد و نمو کوکا به شمار می‏روند. نخستین بار بومیان کشور “پرو” از برگ این درخت براى تسکین درد و رفع خستگى استفاده نمودند. اعتیاد به آن جنبه روانى دارد. کوکائین ماده مؤثر رگ برگهاى این گیاه است که به ارى تاکسیلین شهرت دارد. رنگ آن سفید شفاف و همانند کریستال ریز می‏باشد و با مختصر تکانى بلورهاى ریزان بر روى هم می‏غلتند. این ماده، یک ضد درد موضعى بسیار قوى است، از پوست و مخاط بینى هم جذب می‏شود. گرد کوکائین از راه بینى استنشاق و یا در رگ تزریق می‏شود که خاصیت آن، ایجاد نیرو و هیجان، کاهش احساس گرسنگى مى ‏نماید و استعمال زیاد آن موجب جنون می‏شود. نامهاى خیابانى آن کوک، کاندی، هپى می‏باشد.

کراک :

مشتقى از کوکائین است که جنبه اعتیادآورى آن بسیار زیاد و اثرات جانبى آن دهشتناک است. در واقع کراک، کوکائینى است که دستکارى شده و غالبا با پیپ هاى شیشه‏اى دود می‏شود. براى معتاد شدن به کراک فقط چند پیپ کراک کفایت می‏کند.

 

خات یا قات :

خات علاوه بر این که به صورت وحشى رشد مى ‏کند، عمدتا در مناطق مشخصى از شرق افریقا و شبه جزیره عربستان کشت می‏شود. برگهاى این گیاه با توجه به خواص محرکشان به صورت جویدنى مصرف مى ‏شوند، به طورى که به مصرف‏ کننده احساس نشاط داده و تا حدودى جلوى گرسنگى را می‏گیرد.

طعم آن تلخ است و مصرف آن بیشتر در عصر و اوائل شب صورت می‏گیرد. کشورهاى تولیدکننده، مقادیر انبوهى محموله‏ هاى منجمد، خشک و واکیوم شده خات را به اروپا و سایر نقاط جهان ارسال می‏کنند. این محموله در کشورهاى مزبور توسط اتباع کشورهاى تولید کننده مصرف می‏شود. برخى کشورها جهت محدود کردن واردات یا مصرف خات تدابیرى اتخاذ کرده ‏اند. خات در حال حاضر تحت کنترل مقررات بین ‏المللى قرار ندارد.

کراتم :

درختى است که در تایلند می‏ روید. مردم آن سرزمین برگهاى تازه آن را می‏جوند و یا آن را خشک کرده مانند سیگار می‏کشند. خاصیت ماده مؤثر این درخت، توان ‏افزیى است و احساس نشاط و هوشیارى کاذب مختصرى نیز در مصرف‏کننده به وجود مى ‏آورد.

ناس :

در بسیارى از منابع آمده است، ناس بوته ‏اى است که در افغانستان و پاکستان مى ‏روید. برگهاى آن را اگر تازه باشد ، می‏جوند و خشک کرده آن را مثل حنا کوبیده در زیر لثه قرار می‏دهند. براى تأثیر بهتر و بیشتر، کمى خاک سیگار یا آب آهک به آن اضافه می‏کنند. مصرف‏ کنندگان آن احساس گرمى و نشاط می‏کنند، ولى اثر آن به مراتب از سایر مواد محرک کمتر است.

آمفتامین:

گروه وسیعى از داروهاى محرک (توان‏ افزا) هستند که باعث تحریک و فعالیت سلسله اعصاب مرکزى مى ‏شوند و به اشکال قرص، کپسول، پودر و میع وجود دارند.

مراحل اعتیاد :

۱- مرحله آشنایى:

این مرحله با تشویق دیگران (مخصوصاً دوستان ناباب) یا از روى غرور و کنجکاوى خود فرد شروع می ‏شود.

۲ ـ مرحله شک و تردید :

در این مرحله فرد با مبارزه با امیال خود می ‏پردازد.

۳ ـ مرحله اعتیاد واقعى :

در صورت ادامه مصرف در مرحله شک و تردید فرد به مرحله اعتیاد واقعى مى رسد. در این مرحله پدیده «تحمل» باعث می‏شود که فرد به مرور زمان بر میزان مصرف خود بیفزاید تا به نشئگى قبلى برسد.

توصیه پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان و نوجوانان:

۱٫ خطرات و عوارض مصرف مواد اعتیاد‏آور را خوب بشناس.

۲٫ به هر کس که به تو مواد تعارف کرد محکم و قاطع بگو «نه» اینکه ما بتوانیم به دوست خودمون «نه» بگیم خودش یک هنر است. افراد خوش فکر هر تعارفى که مخالف سلامتى شونه براحتى رد مى‌کنن.

۳٫ جوابهایى از قبل براى اصرار زیاد اطرافیانت آماده کن. پیشاپیش به این جمله ‏ها فکر کن «خیلى کیف  داره» ، «شنگول میشی» ، «سرحال میشی» و اگر کمى تردید کنى میگن: «بچه ننه‏ ای» ، «‌ترسویی» ، «اول تجربــــه کن بعد بگو بده» ، «هنوز مرد نشدی»، «پس چرا فلانى کشید و معتاد نشد ؟ و …

۴٫ موادمخدر را حتى یک بار هم امتحان نکن. هیچکس توى دنیا نمی‏تونه به تو اطمینان بده که یکبار مصرف کردن معتادت نمی‏کنه. اصلاً مگه معتادى وجود داره که بخاطر معتاد شدن مصرف مواد را شروع کرده باشه؟ پس این همه معتاد از کجا اومدن؟!!! یا دوست دارى پریدن از طبقه بیستم یک ساختمان یا لمس کردن سیم‏هاى بدون روکش برق را حتى براى یک بار هم امتحان کنی؟

۵٫ یادت باشه که کشیدن سیگار مقدمه ا‏یه براى اسارت در چنگال اعتیاد به موادمخدر.

۶٫ از رفت و آمد در مکان‏هاى آلوده و دوستى با افراد مشکوک پرهیز کن.

۷٫ از دوستى با افرادى که اختلاف سنى اونا با تو زیاده خوددارى کن.

۸٫ مواد اعتیادآور سم کشنده ا‏یه که اثراتش به تدریج ظاهر می‏شه.

۹٫ به صحبت‏هاى پدر و مادرت که خیرخواه‏ترین دوستان تو هستن اطمینان کن. ارتباطت را با اونا محکم کن.

۱۰٫ اعتقادات و پایبندى مذهبى خودتو تقویت کن.

۱۱٫ با مطالعه، ورزش و تفریحات سالم براى اوقات فراغت خودت برنامه ‏ریزى کن.

۱۲٫ اونى که موادمخدر رو به جوونا معرفى می‏کنه، چهره ‏اش فرقى با دیگران نداره. پس دوستان و نزدیکان خودتو خوب بشناس.

۱۳٫ بعضی‏ها فکر می‏کنن با بقیه فرق دارن و هر وقت که اراده کنن مى‌تونن مصرف مواد رو کنار بگذارن، در حالى که این طرز تفکر منجر به اعتیاد می‏شه.

۱۴٫ به هنگام سختى و ناراحتى با پدر و مادر و یا یک بزرگتر مطمئن و قابل اعتماد مشورت کن.

۱۵٫ اگه نمى‌تونى حرفتو به اونا بزنى مشاورین نیروى انتظامى با جان و دل حرفهاى تو رو می‏شنون و کمکت می‏کنن.

بیشترین تأثیر مخرب اعتیاد بر ارکان خانواده وارد مى آید، همانطورى که مؤثرترین عامل پیشگیرى از اعتیاد نیز نهاد خانواده است.

توصیه پیشگیرانه به والدین:

۱٫ درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات کافى کسب کنید.

۲٫ مهارت‏هاى تربیتى خود را افزیش دهید.

۳٫ الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشید و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.

۴٫ فضایى ایجاد کنید که فرزندانتان در آن احساس آرامش کنند.

۵٫ به صحبت‏هاى فرزندانتان خوب گوش کنید. با لبخند، تکان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و … آنها را به گفتن بیشتر تشویق کنید.

۶٫ شرایطى ایجاد کنید که شما را محرم اسرار خود بدانند.

۷٫ از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهاى برآورد نشده شما را تحقق بخشند.

۸٫ از قبل، خود را براى پاسخگویى به سئوالات کنجکاوانه فرزندانتان آماده نمائید.

ممکن است روزى از شما بپرسند که آیا تاکنون مواد مصرف کرده ‏اید؟ این فرصت خوبى است که علت عدم مصرف خود را به زبان سال‏هاى جوانى به آنها منتقل کنید، یا اگر احیاناً قبلاً مصرف کرده ا‏ید علت گرایش خود به مواد و سپس کنار گذاشتن آن را به ایشان بگوئید و اینکه حالا چرا می‏خواهید ایشان اشتباه شما را تکرار نکنند. بیاد داشته باشید که نباید مسائل را بیش از اندازه تشریح کنید مبادا کنجکاوى آنها برانگیخته شود.

۹٫ با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیرى و از بین بردن افسردگى وکم رویى فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم سازید.

۱۰٫ راه مقاومت و پایدارى در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف موادمخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.

۱۱٫ موانع رابردارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت کنید.

۱۲٫ وقت بیشترى را با فرزندانتان صرف کنید. با آنان به رستوران، پارک، کوه، سینما و … بروید. باتفاق آنان به موسیقى گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق کنید و بگویید که دوستشان دارید.

۱۳٫ سعى کنید حتى آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.

۱۴٫ مواضع خود را برابر سیگار، موادمخدر و الکل مشخص نموده، صریحاً آنرا به زبان بیاورید.

۱۵٫ عقاید خود را به زور به آنها تحمیل نکنید.

۱۶٫ نظم و قانون مناسب و سازنده مشخصى در خانواده برقرار سازید و براى سرپیچى از آن تنبیهات مناسبى در نظر بگیرید و قاطعانه آنرا به مرحله اجرا در آورید.

۱۷٫ سعى کنید در ساعات غذا خوردن همه اعضاء خانواده را دور هم جمع کنید.

۱۸٫ فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانى نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازید.

۱۹٫ آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق‏ آمیز نترسانید.

۲۰٫ از چگونگى دوست‏یابى و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشید. با والدین دوستانشان ارتباط برقرار کنید. در صورتى که به منزل دوستشان رفتند حتماً از حضور والدین ایشان در منزل مطمئن شوید و به حضور سایر اعضاء خانواده اکتفا نکنید.

۲۱٫ به نحوه خرج کردن پول توسط فرزندانتان اهمیت بدهید.

۲۲٫ براى اوقات فراغت آنان برنامه ‏ریزى کنید. همواره آنان رابه مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمائید و زمینه این امور را برایشان فراهم کنید.

۲۳٫ زمان مناسبى را به گفتگو اختصاص دهید. چرا که فرزند شما ارزش نصایحتان را با ارزش زمانى که به آن اختصاص داده ا‏ید می ‏سنجد.

۲۴٫ راهنمایی‏هاى خود را از طریق مربیان و دبیرانشان به آنها منتقل کنید. جوانان باورها و ارزش‏هاى خود را دارند. طبیعتاً اگر والدین بهترین نصایح را هم بگویند ممکن است آنها را نپذیرند. شنیدن نصایح شما از زبان مربیان و دبیرانشان تأثیر بیشترى بر آنها می ‏گذارد.

۲۵٫ بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید.

۲۶٫ تفکر انتقادى را که از ویژگی‏هاى دوران بلوغ و نوجوانى است، در فرزندان خود سرکوب نکنید.

۲۷٫ آنان را به رعایت اصول مذهبى و انجام فرائض دینى تشویق کنید.

۲۸٫ در انجام فعالیت‏هاى منطقى به فرزندان خود استقلال و آزادى بدهید.

۲۹٫ در رفتارهاى خود بیشتر دقت کنید. ممکن است با تمسخر یک معتاد و یا صحبت کردن با لحن افراد معتاد پیامى نادرست به فرزندتان منتقل کنید.

۳۰٫ اگر می‏خواهید مانع پویایى و رشد جسم و روان فرزندانتان نشوید، از انتقاد غیرسازنده، تمسخر و شرمنده کردن آنان مخصوصاً درمقابل دیگران جداً بپرهیزید.

۳۱٫ فرزندانتان را به خاطر رفتارهاى مثبت آنان تشویق کنید.

۳۲٫ در موقعیت‏هاى بحرانی، فشارها و تنش‏هاى روحی، راهنما و همراه فرزندان خود باشید.

۳۳٫ هرگز فضاى خانه را متشنج ننموده و از مشاجره و بحث‏هاى بیهوده بپرهیزید.

۳۴٫ مسئولیت و تکلیفى به فرزندان خود بدهید که با توان آنان متناسب باشد.

۳۵٫ در روابط خود با فرزندانتان همواره صادق و مهربان باشید.

۳۶٫ از تنها گذاشتن فرزندان خود در منزل، بویژه هنگامى که به مسافرت یا میهمانى می‏روید جداً خوددارى نمائید.

۳۷٫ به حس ششم خود توجه کنید. هر گاه در درون خود احساس کردید که مشکل خاصى وجود دارد حتماً آنرا جدى بگیرید.

۳۸٫ در صورت شک و تردید، وسائل شخصى و لباسهاى فرزندانتان را مخفیانه بازرسى نمائید.

۳۹٫ ترحم به معتادین محله ‏تان را خیانت به فرزندان خود بدانید.

۴۰٫ همواره در نظر داشته باشید که خانواده‏ ها در زمینه پیشگیرى از اعتیاد نقش بسیار مؤثرترى در مقایسه با نیروى انتظامى و سایر سازمان‏هاى مسئول بر عهده دارند.

۴۱٫ رعایت بسیارى از نکات مذکور منحصر به والدین نبوده بلکه سایر اعضاء خانواده بویژه برادران و خواهران بزرگتر را نیز در برمی ‏گیرد و چه بسا تاثیرپذیرى جوانان و نوجوانان از آنها در بسیارى از موارد بیش از پدر و مادر باشد.

کراک (خطرناک ترین ماده مخدر)

اکثرا خیال می کنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است . کراک خطرناک‌ترین ماده اعتیادآوری است که تاکنون به بازار آمده است. این ماده به حدی وابستگی‌آور است که یک بار مصرف آن فرد را معتاد می‌کند.

کرک(crack)که گاهی راک (rock) نیز نامیده می شود ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود)استفاده می شود و در واقع کراک ماده ای بی بو است و مصرف آن راحت و با یک فندک در هر جا و هر مکانی صورت می گیرد و این عمل برخلاف مصرف تریاک و هروئین است.

با وجود اقدامات مختلف قانونی و نظامی برای کنترل مواد مخدر در ایران متاسفانه روند مصرف مواد مخدر در بین جوانان شیوع داشته بویژه افزایش مصرف مواد مخدر جدید از مشکلات فعلی می باشد که بهترین راه در مسیر مبارزه با این خطر، بالا بردن سطح آگاهی جامعه بویژه جوانان و حمایتهای صحیح خانوادگی است.

سه سال قبل، نام ماده جدیدی در بازار مواد مخدر شنیده می‌شد. معتادان، وقتی به خرده‌فروش همیشگی خود مراجعه می‌کردند تا تریاک، هروئین یا مواد مشابه را تهیه کنند، با این جنس تازه مواجه می‌شدند که قوی، سریع و راحت بود و مهم‌تر از همه ارزان‌قیمت بود.

کراک یکی از مواد مخدر خطرناک است که اخیرا” به عنوان محرک( نه مخدر) یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده و توجه برخی از افراد را به خود جلب کرده است . بنا به مشخصاتی که دارد می تواند به مراتب بدتر از ایدز، بدتر از سرطان و غیر قابل مقایسه با حتی هرویین باشد.

اکثرا  خیال می کنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است .

مصرف حتی یک بار کراک اعتیاد آور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص های اکستازی است که اگر چه در بلند مدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند . تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند .

کراک هرویینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از ۱۰ تا ۱۰۰ گرم هرویین ساخته شده ولی قیمت آن هم قیمت هرویین و در بعض مواقع به مراتب ارزان تر از هرویین است. این نوع کراک اختصاصا در افغانستان (پس از اشغال آن توسط آمریکا ) تولید و فقط به ایران منتقل می شود.

اعتیاد آن نسبت به هرویین بسیار شدید تر ، فوری تر و ترک آن بسیار مشکل تر است .

کراک بر خلاف هروئین ، تریاک و حشیش و … بدون بو است. چیزی شبیه دقیقا یک تکه گچ از دیوار کنده شده و به اندازه یک ماش که توجه هیچ کس را جلب نمی کند .

در ترکیبات کراک علاوه بر هرویین اشباع شده موادی همچون : نمک آمونیوم – رنگ – قرص های مسکن – صابون کارولین – مرگ موش – داروهای آرام بخش – کورتن بی کربنات سدیم – اسید آمونیاک – اسیدهای دست ساز – مدفوع انسان  –   قرص های روان گردان – محلول های اسیدی که برای بازکردن مجاری فاضلاب استفاده می شود ( چنته ) موجود است.

تاثیرات ابتدایی  مصرف کراک گلودرد مزمن – گرفتگی صدا – تنگی نفس – برونشیت ( ورم نایژه ) نفخ ریه – درشت شدن چشمها ، ضربان قلب چند برابر ،منقبض شدن سریع رگها ، فشارخون بالا ( تشنج سکته  مغزی وقلبی) – کاهش وزن شدید – سوءتغذیه می باشد.

معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد ، طحال ، دندانها ، حنجره و  جوانی اش را قطعا از دست خواهد داد و هرگز نمی تواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد پس از یک ماه یا نئشه و در حال چرت زدن و خماری و یا در حال درد کشیدن است .

بطور کلی در فرد معتاد تمام اجزائی که تحت تاثیر مستقیم کراک هستند ذره ذره نابود شده و می پوسند. گوشت بدن دچار عفونت می گردد و به قول معروف «کرم» می زند. حتما شنیده اید بعضی از معتادان به کراک وقتی می میرند آنها را غسل نمی دهند چون هنگام شستشو اجزای بدنشان از هم جدا می شود.

معتادی که ۳ ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰ کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا می تواند بیش از ۲ سال زنده بماند ؟

و آیا مرگی دردناکتر  از این هم هست ؟

کراک را ابتدا کشیش ها می سوزاندند چون اعتقاد داشتند این کار باعث می شود که خدایان به وجد بیایند همچنین کریستف کلمپ در چهارمین سفر خود مصرف این گیاه را توسط سرخپوستان آمریکای ذکر کرده است.

کشورهای بولیوی، کلمبیا، آمریکا، هندوستان، جزیره سیلان و مالزی مراکز رشد و نمو کوکا است.

این ماده بوسیله پیپ های شیشه ای تدخین و دود آن استنشاق می شود و در کمتر از چند دقیقه به مغز حمله کرده و تاثیرات ناپایداری از خود بروز می دهد.

اعتیاد به کراک، شیشه و کریستال بسیار شدید و سریع از اعتیاد به تریاک، هروئین، مواد مخدر دیگر و روانگردانها است و ترک آن بسیار مشکل تر است.

بنابراین در هر جامعه ای پس از شیوع مواد اعتیاد آور و مشاهده عوارض سوء آن میل به مصرف آن در افراد کم می شود و در شرایط کنونی نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناک و خانمانسوز در جامعه جا افتاده است.

چرا که قاچاقچیان با تغییررنگ ظاهر و نام این ماده مخدر سمی درایجاد بازار فروش اقدام کرده اند.

تا جایی که با آزمایش بر روی حدود ۳۰ نمونه از کراکهای مصرفی با قیمت هر گرم ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان مشخص شد این مواد کراک واقعی نبوده بلکه هروئین است در حالی که کراک واقعی نوعی از کوکائین است و قیمتی چندین برابراین رقم را دارد و نام صحیح آن کرک است و قیمت هر گرم آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است و قیمت هر کیلوی آن حدود ۱۵۰ میلیون تومان است که فعلا به صورت محدود در کشورهای آمریکایی و توسط افراد مشهور و سرمایه داران بزرگ قابل مصرف است اما در آسیا و کشورهای دیگر از حالت محدود بودن در آمده و روز به روز رو به افزایش است.

در واقع کرکی که هم اکنون درایران مورد استفاده قرار می گیرد و با نام کراک شناخته می شود واقعی نیست و در حقیقت نوعی هروئین غلیظ شده(هروئین فشرده) است که قیمت آنهم یک دهم قیمت واقعی اش است و چهار تا شش ثانیه پس از مصرف آثارش شروع می شود مصرف این ماده از کمترین مقدار توسط فرد در طول یک ماه به ده برابر افزایش پیدا می کند تا جایی که فردی که روزی یکبار مصرف می کرده مجبور است هر چند ساعت یکبار این کار را تکرار کند.

لازم به ذکر است ۹۰ درصد از مصرف کنندگان کراک زیر ۲۴ سال هستند و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است.

درایران فشرده کردن هروئین درآزمایشگاه‌های خانگی‌ انجام می‌شود که هیچ کدام استاندارد نیستند و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولید کننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر “‌هر نوع داروی آرام بخش و کورتن”‌را به این ماده اضافه می‌کنند و عوارض ناشی از مصرف کراک با انواع مختلفش در هر فرد می‌تواند بسیار متفاوت از دیگران باشد.

اما کراک‌های موجود در کشور ایران ۱۵۰ برابر هروئین‌ قدرت تخریبی برفکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ‌های فجیعی می‌شود .

بنابراین گزارش، سردار حمیدرضا حسین آبادی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: براساس اعلام سازمان ملل از ۸ هزار و ۲۰۰تن تریاک تولید شده در افغانستان، ۶۱ درصد آن از ایران عبور می‌کند همچنین تبدیل تریاک تولید شده در افغانستان به هروئین مخرب کراک و ورود آن به کشور نیازمند اشراف پلیس است.

وی افزود: ورود کراک به کشور ما که یکی از مخرب‌ترین مواد مخدر است. شایان ذکر است، از آنجایی که موضع مواد مخدر و اعتیاد به آرامی و نرم در جامعه ما رو به پیشرفت است جزء تهدیدات نرم محسوب می‌شود و در زمان کنونی همه جوانان کشور در لایه‌های مختلف جامعه مورد تهدید مواد مخدر هستند.

مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناک‌ترین پدیده جامعه امروزی به حساب می‌آید که جزء تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت و نتیجه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر به خصوص جوانان باشد تا به خاطر شادی‌ها، خوشی‌ها، آثار زودگذر و تحت تأثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.

معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلافات خانوادگی و همچنین کنجکاوی از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذکر می‌شود و به همین دلیل خانواد‌ها باید در مقابل فرزندانشان به سئوالات کنجکاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را کنترل کنند.

زمانی که نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند پس از مدتی دچار افسردگی شده و همین رفتار باعث می‌شود که محیط مدرسه کم‌کم برایشان خسته کننده شده و در نهایت از درس و تحصیل طرد شوند و در بسیاری موارد به دلیل اینکه تصور می‌کنند راهی برای بازگشت ندارند دست به خود‌کشی می‌زنند.

با وجود تولید مواد مخدر صنعتی از قبیل شیشه در کشور دیگر نباید فقط در مرز‌ها به دنبال مواد مخدر بگردیم چرا که مافیای مواد مخدر، مواد را به منازل و شهر‌های کشور آورده‌اند . مسئله مهم این است که تا چند ماه و یا چند سال دیگر مواد مخدر خطرناک دیگری به کشور ما رخنه کرده و جوانان کشورمان را تهدید می‌کند به راستی چه کسی پاسخگوی  این مسئله مهم که با جان و زندگی جوانان کشور در ارتباط است می‌باشد؟ آیا مسئولان نباید تدابیر و تمهیدات لازم برای این موضوع داشته باشند؟

بیشتر جوانان فکر می‌کنند کراک چیزی در حد قرص‌های روانگردان و اکستازی است و به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع یک فاجعه است. با توجه به میزان شیوع کراک در میان نسل جوان، به نظر می‌رسد اعتیاد به کراک علاوه بر جنبه تفریحی به عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز مرتبط باشد.

پس از یک ماه مصرف کراک، مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول می‌رسد و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز افزایش می‌یابد.

تدخین کراک برای شخص، حس نشاط ظاهری به وجود می‌آورد که کم‌تر از ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد و احساس بی ارزش بودن و ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می‌یابد و در مراحل بعد ترک اعتیاد را مشکل می‌‌کند و بیشتر به همین علت است که معتادان به کراک کم‌تر اقدام به ترک آن و وضعیت خویش را بحرانی‌تر می‌‌کنند.

کراک بشدت، مغز ، کبد و قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب التهاب این اعضا می‌شود. تحت تأثیر عوارض منفی کراک اجزایی که در تماس مستقیم با دود کراک هستند ، ذره ذره نابود می‌شود و می‌پوسد.

اجزای داخلی بدن عفونت می‌کند و در برخی موارد دیده شده است در مصرف‌کنندگانی که به مدت طولانی از این ماده استفاده می‌کنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است که اجزای بدن از هم جدا می‌شوند؛ یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح کرم می‌زند.

اما اثرات کوتاه مدت کراک شبیه آمفتامین است، ولی مدت زمان کوتاه‌تری دارد. احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی، افزایش ضربان قلب و نبض و تنفس، کاهش اشتها، رنگ پریدگی، تحریک و هیجان، بی‌قراری، لرزش دست‌ها، توهمات شدید حسی، اغتشاش ذهنی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، تشنج و مرگ، اثرات مهلک این ماده خانمانسوز به شمار می‌رود.

آثار عمومی مصرف کراک:

۱٫ تغییرات رفتاری یا روانی ( ابتدا سرخوشی و سپس بی تفاوتی ، کج خلقی و پرخاشگری ، بی قراری یا کندی و اختلال قضاوت) بدلیل تحریک نقاط لذت طلب مغز

۲٫ تهوع و استفراغ شدید

۳٫ کاهش احساس درد بدلیل خاصیت ضد دردی که مرفین دارد

۴٫ احساس گرما، گُرگرفتن و خارش بینی

۵٫ احساس سنگینی در دست و پا

۶٫ خشک شدن آب دهان و کلفت شدن صدا بدلیل تحریک گیرنده های صوتی

۷٫ کاهش فشار خون(رنگ پریدگی)

۸٫ انقباض مردمک( مردمک ته سنجاقی)

۹٫ انقباض عضلات صاف حالب و مجاری صفراوی

۱۰٫ افت عملکرد شغلی و اجتماعی

۱۱٫ سرگیجه

۱۲٫ سوء تغذیه و کاهش وزن

۱۳٫ بهم خوردن قاعدگی در خانم ها

۱۴٫ – فراموشی غم و غصه، غرور کاذب و احساس جرات( بدلیل تخریب حافظه کوتاه مدت)

شایان ذکر است که علائم فوق معمولاً با توجه به مدت زمان و مقدار مصرف فرد قابل تغییر است ولی عموماٌ تا ۷ ساعت بعد از آخرین بار مصرف ، ادامه پیدا می کند.

 

شیشه

تاریخچه

اولین بار مت امفتامین در سال ۱۸۹۳ در کشور ژاپن از ماده ای به نام افدرین ساخته شد که بعدها در جنگ جهانی دوم تحت نام دیگری مورد استفاده اعضا ارتش المان از بالاترین تا پست ترین رده قرار میگرفت و نیز به صورت شکلات برای افزایش هوشیاری بین خلبانان نیروی هوائی توزیع میشد . جالب است بدانید پزشک اختصاصی ادلف هیتلر از سال ۱۹۴۲ تا زمان مرگ او برای جلوگیری از افسردگی  و رفع خستگی روزانه میزان مشخصی مت به هیتلر تزریق میکرد ، این احتمال وجود دارد که بروز علائمی شبیه پارکینسون در سالهای اخر زندگی او ( هیتلر) به واسطه مصرف این ماده مخدر بوده است .

از بعد از دهه ۵۰ میلادی مصرف داروئی مت در امریکا افزایش پیدا کرد و پزشکان برای درمان بی خوابی ، پارکینسون ، الکلیسم و چاقی مفرط ان را تجویز میکردند .

متا امفتامین هیدرو کلراید ( ایس ) جهت مصرف تدخینی اولین بار در سال ۱۹۸۰ در کره جنوبی و تایوان ساخته شد ، البته مصرف تدخینی مت هم وجود داشته است که در سال ۱۹۶۸ در هاوائی و نیز اواخر دهه ۱۹۵۰ در مناطقی از امریکا گزارش شده است .

انواع مت امفتامین :

به صورت قرص ، کپسول ، پودر کریستالی و محلول قابل تزریق میباشد ، البته همه اینها از نظر ترکیب شیمیائی چندان تفاوتی با هم ندارند و تفاوتشان به لحاظ خلوص و شکل فیزیکی میباشد .

شکل فیزیکی مت امفتامین :

بطور معمول مت امفتامین به صورت پودر سفید رنگی میباشد که به راختی در اب حل میشود ، پودر مت نرم نیست چون ذرات تشکیل دهنده ان نسبتا درشت میباشد ، در نتیجه کرستاله کردن مجدد مت نوع دیگری از این دارو بدست می اید که به صورت دانه های بلورین شفاف میباشد و ایس ( یخ) ی امت بلورین نامیده میشود . ایس به جهت کریستال بودن خالص تر از مت امفتامین معمولی میباشد ، چرا که مخلوط کردن افزودنیها به کریستال سخت و غیر ممکن میباشد .

مت امفتامین همچنین به شکل قرصهای کوچک و به رنگ روشن یافت میشود که به نام یابا که نامی تایلندی است خوانده میشود .

همه انواع این دارو در اب و الکل به راحتی حل میشوند و مزه تلخ و تیزی دارند .

نوع قالب شیشه در کشور ما همان پودر کریستالی مت میباشد .

استفاده پزشکی و تفریحی :

از مت امفتامین با دوز ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم در روز در یک دوره کمتر از ۶ هفته جهت درمان نارکلپسی ، اختلال کمبود تمرکز، اختلال کمی تمرکز به همراه بیش فعالی استفاده میشود ، همچنبن از این دارو در درمان چاقی و اختلالات پرخوری استفاده میشود .

از نظر تفریحی به عنوان کاهش خستگی ، افزایش هوشیاری و زیرکی ، کنترل وزن ، درمان افسردگی خفیف و سرخوشی استفاده میگردد .

نحوه ساخت :

مت امفتامین از تبدیل افدرین یا دی پسودو افدرین در حضور فسفر قرمز به توسط اسید هیدرویودیک یا توسط سدیم یا لیتیم در مایع غلیظ امونیاک بدست می اید .

ترکیبات :

ترکیباتی که برای ساختن مواد مخدر شیشه در کشور بکار میرود به دلایل :

متخصص نبودن ، در دسترس نبودن ، ارزانتر فراهم کردن ، نبود تجهیزات کافی و غیره متفاوت میباشد که عمده ترین انها عبارتند از :

پسودو افدرین ( به عنوان اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ) ، فسفر قرمز ، اسید هیدرویودیک ، سدیم کلراید، لیتیم ، امونیاک ( به عنوان حلال ) ، استون ، اب مقطر ، ید ،استات سرب ( به عنوان یک تجزیه گر شیمیائی در تولید غیر قانونی ) ، پرمنگنات و انتی هیستامین

لازم به ذکر است که در بعضی از این ترکیبات اسید باطری و مواد لوله بازکن مانند جوهر نمک نیز دیده شده است .

نکته لازم به ذکری که بسیار حائز اهمیت است این است که پسودو افدرین به عنوان اصلی ترین ماده مورد استفاده قرار میگیرد با این تفاوت که اگر پسودو افدرین با فسفر قرمز ترکیب شود تبدیل به مت امفتامین میشود و اگر با پرمنگنات ترکیب شود ماده ای را به نام افدرون یا همان شیشه ابرانی میسازد .

تفاوت افدرون و مت امفتامین :

تفاوت ساختمانی انها بر سر یک اکسیژن و هیدروژن است و هر دو از ماده پسودو افدرین سنتز میشوند . در نوع نشئگی هیچ فرقی بین افدرون و مت امفتامین نیست و انهائی که از هر دو دسته استفاده کرده اند میگویند نشئگی افدرون بیشتر از مت امفتامین است اما مشکل سر عوارض جانبی هر دو مواد مخدر و روانگردان است ، زیرا اختلالات کمبود کلسیم و پوکی استخوان و از بین رفتن در افدرون و مت امفتامین یکی است اما عوارض مغزی افدرون بیشتر میباشد . و به همین علت عوارض مصرف شیشه در ایران شدیدتر از انی است که ما در گزارشات خارج از کشور میخوانیم ، و علت ان مشکل تصفیه این مواد میباشد که این مواد به علت خوب تصفیه نشدن املاحی را همراه دارد که باعث ایحاد عوارض استخوانی و مغزی شدید میشود . که در مت امفتامین باقی ماندن املاح فسفر و در افدرون باقی ماندن املاح پرمنگنات باعث کشته شدن سلولهای مغزی میگردند .

پسودو افدرین هیدروکلراید psudoephedrin HCI

اسامی تجاری : NOVAFED – SUDAFED

اشکال داروئی : OTC قرص ۳۰ میلی گرم ، شزبت ( حاوی ۳۰ میلی گرم در هر ۵ میلی لیتر)

عوارض جانبی : عصبانیت ، بی قراری، بی خوابی

عوارض مصرف بیش از حد دارو: عصبانیت ، بی قراری ، سردرد ، ضربان تند و غیر عادی قلب ، تعرق ، تهوع و استفراغ ، اضطراب ، گیجی و منگی ، لرزش ، تشنج و توهم

پسودو افدرین به عنوان داروی محرک سیستم عصبی مرکزی برای دوپینگ ورزشکاران به صورت قرص و تزریقی رواج دارد .

دی متامفتامین به نام تجاری دزوکسین به صورت قرصهای ۵ میلی گرمی سفید ، ۱۰ میلی گرمی صورتی و ۱۵ میلی گرمی زرد عرضه شده است .

عوارض مصرف :

از عوارض مصرف مت امفتامین یا افدرون ( شیشه ایرانی ) میتوان از :

خشکی دهان ، افزایش سرعت تنفس ، سردردهای طاقت فرسا ، حالت تهوع ، تعرق بیش از اندازه ، سرگیجه ، بالا رفتن فشار خون ، بالا رفتن حرارت بدن ، تپش قلب ، خشکی ، سوزش و ترک لبها ، بزرگ شدن مردمک چشم ، سیاهی رفتن چشم ، لرزش دستها و انگشتان پوسیدگی شدید دندانها ، الزایمر ، افکار قتل و خود کشی ، ضعف سیستم ایمنی ، اسیبهای کلیوی و ریوی ، انقباضات فک و بهم زدن دندانها  نام برد .

مصرف شیشه در بارداری موجب بروز مشکلات عمده ای از قبیل زایمان زودرس ، عکس العملهای غیر طبیعی در مادر ، حساسیت روحی بسیار شدید و نقص های مادرزادی در طفل به وجود میاورد .

استفاده از دوز بالای شیشه میتواند موجب اسیب در رگهای مغزی و در نهایت مرگ شود .

افرادی که به یکباره مصرف شیشه را قطع میکنند دچار علائم وحشتناکی نظیر : افسردگی عصبی ، خواب طولانی و اشفتگی ، به هم ریختگی های روانی ، کم اوردن انرژی ، سراسیمگی ، تیکهای عصبی ، اضطراب و عدم تعادل در رفتار میگردند .

یکی از عوارض روانی ان ایجاد بیماری روانی اسکیزو فرنی است که شامل توهمات بینائی ، شنوائی ، بدبینی و پرخاشگری است .

از مهمترین عوارض طولانی مدت مصرف شیشه که معمولا بعد از گذشت کمتر از ۶ ماه مصرف ، خود را نشان میدهد اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات است که معمولا ادرار و اسپرم با هم دفع میشوند ، اسیب های شدید کبدی ،جوش های صورت و بدن ، کوچک شدن بیضه ها به همراه درد شدید و تضعیف قوای جنسی از دیگر عوارض این ماده مخدر خطرناک میباشد .

امفتامین وقتی وارد سیستم عصبی مرکزی CNS  میشود باعث ازاد شدن ناگهانی واسطه های شیمیائی دوپامین از مغز میشود که باعث تحریک سلولهای مغزی و افزایش خلق و خوی و حالت تهاجمی و غیر قابل کنترل و افزایش حرکات جسمی میشود که در صورت ادامه مصرف بعد از مدت طولانی علائم بد خلقی و افسردگی و علائم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد ظاهر میشود .

خطرناکترین وضعیت برای مصرف کننده شیشه تویکینگ tweaking   است . این حالت وقتی روی میدهد که شخص ۳ تا ۱۵ روز نخوابیده باشد و دچار علائمی چون تحریک پذیری و بد بینی باشد ، چنین حالتی را تویکینگ و شخص را اصطلاحا تویکر گویند .شخص تویکر اشتیاق شدید به مصرف هر چه بیشتر شیشه دارد ولی پیدایش حالت اوج یا اثرات اولیه بسیار مشکل و در حد محال است و از این رو شخص دچار ناامیدی و رفتار نا پایدار میگردد . رفتارها و واکنشهای شخص تویکر کاملا غیر قابل پیش بینی بوده و امکان دارد رفتاری خشونت امیز از خود نشان دهد ، مواردی از جدالهای شدید خانوادگی ، تصادفات رانندگی و جنایتهای لحظه ای از این افراد گزارش شده است . فرد تویکر میتواند کاملا طبیعی حلوه کند ، چشمانی روشن و گفتاری موجز دارد و حرکاتش تند و چابک است اما با کمی دقت میتوان دید که چشمان شخص ده برابر سریعتر از حد طبیعی حرکت میکند ، در صدایش ارتعاشی خفیف وجود دارد و حرکاتش سریع و پرشی میباشد ، البته اگر شخص از مواد مهار کننده ای چون الکل استفاده کرده باشد تشخیص چنین علائمی دشوار خواهد بود ، اما در این حالت احساسهای منفی شخص همچون بدبینی و ناامیدی به مقدار زیادی افزایش نشان میدهد ، بیماری اضطراب پارانویا ( جنون سوء ظن ) در این افراد به شدت دیده میشود ، برخورد با چنین افراد باید با احتیاط فراوان صورت گیرد .

دیدگاه فیزیولوژی :

از دیدگاه فیزیولوژی این اثر شدید در نتیجه ترشح فراوان هورمون دوپامین ( یک انتقال دهنده عصبی ) در مناطقی از مغز که کنترل کننده احساس لذت است صورت میگیرد .

اثر بر مغز :

اثر تحریکی شیشه بر مغز بسیار شدید و فوق العاده است ، مصرف شیشه ( با مکانیزم بالا بردن غلظت نورو ترنسمیترهای منو امین در مغز و طناب نخاعی به وبژه دوپامین ) مغز را در دو جهت حرکتی و خلقی تحریک میکند ، مت امفتانین یک محرک سایکوموتور بسیار قوی میباشد . شیشه به قدری قوی است که حتی پس از فرو نشستن فلاش اولیه مغز را در حالت اماده باش نگه میدارد ، پس از حدود ۱۲ ساعت مغز از دوپامین تخلیه میشود و اگر شخص دوباره استفاده نکند دچار افسردگی وحشتناکی میشود .

شیشه شخص را قلابگیر میکند چرا که همانقدر که اثرات خوشایند ان شدید هستند ، افسردگی بعد از اتمام اثرات ان هم شدید است و شخص چاره ای جز مصرف نمی یابد .

شیشه اثرات نوروتوکسیک هم دارد و سلولهای مغزی دارنده دوپامین و سرتونین را تخریب میکند که با کذشت زمان مقدار دوپامین مغز کاهش میابد و حالتی چون بیماری پارکینسون اتفاق می افتد .

اسیب مغزی ایجاد شده توسط مت مشابه تغییرات ایجاد شده بیماری الزایمر ، سکته مغزی و صرع میباشد .

جنبه دیگر تاثیرات شیشه بر مغز اثر تحریکی ان بر فعالیتهای لوکوموتور مغز ( مواردی چون : دفلکس ها و حرکات پایه ای بدن ) میباشد  که میتواند موجب بروز رفتار کلیشه ای شود ، یعنی شخص حرکات و اعمال ناگهانی و تکراری از خود نشان میدهد که غیر عمدی و اجباری است .

داروهای رایج توسط پزشکان برای درمان شیشه :

بعضی اوقات داروهای کند ساز همانند الکل و بنزودیازپین ها به منظور خنثی کردن تاثیرات تحریک کننده کریستال مورد استفاده قرار میگیرند که این داروها میتواند تقش مهار کننده برای افرادی را داشته باشد که در اثر مصرف زیاد و بی رویه تا حدودی به حالت طبیعی برسند . اما چون اکثر پزشکان در امر اعتیاد به شیشه تنها باور به بیماری روانی دارند جهت درمان فرد از داروهای روانی استفاده کرده و شخص را روان درمانی میکنند.

بعضی از داروهای ضد ایدز میتوانند مانع عکس العمل بدن در تجزیه کریستال شود و این موجب میشود تا سطح پایداری کریستال در سیستم گردش خون طولانی تر شود .

دلایل گسترش مصرف شیشه :

۱-   مصرف راحت و نداشتن بوی بد

۲-   قیمت مناسب ( برای مصرف کنندگان تفننی یک گرم میتواند ۱۰ مرتبه استفاده شود )

۳-   افزایش میل جنسی ( به خصوص در دختران )

۴-   دسترسی راحت ( حداکثر زمان دسترسی در مناطق تهران ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است )

۵-   سود بسیار مناسب برای تولید کنندگان و قاچاقچیان

۶-   باور به نداشتن اعتیاد جسمی

۷-   جهت ترک اعتیاد مواد مخدر دیگر

۸-   تبلیغات منفی در حهت لاغر شدن و توان مطالعه و رانندگی و لذت بردن

۹-   مورد استفاده در ورزش و بالاخص باشگاههای بدن سازی جهت تحریک عصبی و دوپینگ

چطور استروسیت ها مغز معتادان به متامفتامین (شیشه ) را می خورند ؟

مغز انسان از دو نوع سلول ساخته شده است سلولهای عصبی (نورن ها ) که مسئول تفکر و حرکات انسان هستند و سلولهای به نام گلیال که مسئول تغدیه و حفاظت مغز در برابر میکروبها و عوامل سمی هستند .

همان طور که در بدن انسان در داخل خون گلبول های قرمز مسئول اکسیژن رسانی به بافت ها هستند و گلبول های سفید مسئول دفاع در برابر میکروب ها در مغز این کار به عهده سلولهای گلیال است به این دلیل سلول های گلیال در مغز هم به چند دسته تقسیم می شوند که به انها استروسیت ها می گویند

زمانی که شخصی ماده مخدر متامفتامین مصرف می کند مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد می شود که ایجاد هیپرترمی (بالا رفتن درجه حرارت مغز ) می کند

با افزایش حرارات در مغز مواد دیگری مثل تیروزین هیدروکسیلاز که مسئول ساختن دوپامین است نیز آزاد می شود

بر اثر انقباض عروق مغزی و آزاد شدن این مواد میزان اکسیژن کمتری به بافت عصبی مغز می رسد که این امر موجب یک (استرس اکسیدتیو ) می شود و یا به عبارت دیگر سولهای عصبی مغزانسان به علت گرما و تجمع مواد زائد می میرند

سلولهای استروسیت که مسئول تمیز کردن مغز از  سلولهای مرده هستند بافت عصبی مرده را می خورند به مرور برای پاکسازی مغز از سلول های مرده عصبی تعداد سلول های استروسیت افزایش می یابد (استروسیتوز )

این امر موجب می شود که بعد از مدتی به جای سلول های عصبی مغز(نورن ها) که مسئول تفکر و انتقال فرمانهای حسی و حرکتی هستند و مرده اند سلول های گلیال که خاصیتی ندارند پر شود

در واقع این امر همانند ان است که در یک شرکت بزرگ بعد از مرگ رئیس و منشی و روسای قسمت ها یک مشت ابدارچی استخدام کنند و جایگزین روسا و منشی ها بکنند ؟

که البته بعد از مدتی ان شرکت ورشکست می شود ؟

و یا به عبارتی دیگر مغز معتاد به یک مرخصی طولانی می رود ؟

سازندگان عمده و مافیای مواد مخدر در ابتدا برای ساخت ماده مخدرشیشه از فسفر استفاده می کرده اند اما امروز تولید کنند ه گان عمده مخدر متامفتامین (شیشه ) از گاز SH2 سولفید هیدروژن  استفاده می کنند البته تهیه گاز سولفید هیدروژن همه به این آسانی نیست  و اگر شما تمامی اینترنت را برای خرید ان بگردید فقط با اگهی های زیادی روبرو می شوید که کپسول های خالی SH2 را می فروشند ؟؟؟

انهایی که این همه کپسول خالی سولفید هیدروژن را برای فروش گذاشته اند وقتی این کپسول ها را   به صورت پر وارد کشور ایران کرده اند گاز SH2 را در اختیار چه گارخانه یا اشخاصی قرار داده اند و از گاز SH2 برای ساخت چه ماده ای استفاده کرده اند و شرکت های که کپسول های پر SH2 را وارد کرده است مال چه شخص و یا  چه سازمان و ارگانی  است ؟؟

که اکنون خالی انرا در  معرض فروش گذاشته است ؟؟؟

کروکودیل

ماده مخدر جدید کروکودیل Desomorphine چیست ؟

ماده مخدر جدید کروکودیل با نام علمی دزومورفین یک مخدر جدید رایج در کشور روسیه است که به تازگی به کشورهای اروپایی و المان هم رسیده است ولیکن تاکنون گزارشی از مصرف مخدر کروکودیل در امریکا نشده است .

مخدر کروکودیل چگونه ساخته می شود ؟

مخدر کروکودیل با استفاده از ماده مخدر کدئین و به راحتی ظرف چند ساعت ساخته می شود .

قدرت و اثرات مخدر کروکودیل چگونه است ؟

قدرت ماده مخدر کروکودیل (دزومورفین ) ۱۰ برابر بیشتر از مورفین است و قدرت سرخوشی ان ۳ برابر بیشتر از هروئین است به این علت امروزه ان را به جای هروئین تقلبی می فروشند .

ماده مخدر کروکودیل را چگونه استفاده می کنند؟

این ماده را به صورت خرناس (اسنیف ) و تزریق استفاده می کنند ودر مواردی که معتاد ماده مخدر کروکودیل را تزریق می کند بعلت بسته شدن عروق نواحی تزریق ابتدا سبز رنگ و سپس سیاه شده و دچار عفونت می شود

ایا ماده مخدر کروکودیل در ایران وجود دارد ؟

ماده مخدر کروکودیل (دزومورفین ) نه به صورت خالص بلکه با نام کراک در ایران وجود دارد در واقع ماده اصلی کراک در ایران همان دزومورفین است که در ماده مخدر کروکودیل(desomorphine) هم وجود دارد و در ایران به دزومورفین مواد دیگری هم اضافه می کنند و به نام کراک می فروشند

ماده مخدر کروکودیل را چه کسی کشف کرد ؟

کاشف ماده مخدر کروکودیل (دزومورفین ) در اصل یک پزشک امریکایی به نام

لیندون فردریک اسمال بود .ماده مخدر دزومورفین که او کشف کرده بود سالها به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه دوباره ساخت ان توسط دلالان مواد مخدر انجام شد .

مخدر نمک حمام و مواد مخدر صنعتی

استحمام گرم وغوطه خوردن در وان آبی که نمک های معدنی به آن افزوده شده، قاعدتأ  تجربه دلچسبی است که می‌تواند خستگی یک روز طولانی و پر مشغله را از تن به در کند. استفاده از نمک های حمام یادگار دوران باستان است و از هزاره های قبل از میلاد تا همین چند سال پیش، اولین تصویری که به ذهن می آورد همسر یک امپراطور خفته در آب بود، اما از چند سال پیش ورق برگشته است، در این سال ها نمک حمام؛ نام یک ماده شیمیایی خطرناک است که مصرف کنندگان خود را به مجنونی آدم خوار بدل می کند که اگر زنده بمانند در حالتی آمیخته از تهاجم و توهم با چنگ و دندان و ناخن و کارد، صورت و شکم و خرخرهء خود یا دیگری را پاره می کنند.

این ماده نوعی روانگردان صنعتی است که مانند نمک حمام، نرم  و سفید به نظر می رسد و ربطی به کالاهای مورد استفاده در حمام ندارد. سوء مصرف کنندگان این ماده، آن را به صورت استنشاق، تزریق یا تدخین مصرف می کنند. اما در حال حاضر و برای سهولت خرید و فروش، این مواد شیمیایی به شکل محصولاتی بسته بندی می شود که به طور قانونی تحت عنوان نمک حمام و کود گیاهی فروخته می‌شوند.

ترسناکتر آن است که این شکل بسته بندی باعث شده تا سوداگران و واسطه های مواد مخدر و محرک صنعتی، حتی در مواردی که آن را با عنوان اصلی به مشتری می فروشند، مدعی شوند که؛ این ماده یک ترکیب شادی بخش مجاز است و متاسفانه اغلب مصرف کنندگان می توانند، این مواد را از طریق اینترنت و یا مغازه هایی بخرند که مواد مخدر قانونی می فروشند. پودرها، اسامی به نظر بی‌ضرری مانند موج عاج، رعد سفید، کبوتر قرمز و آسمان وانیلی دارند، اما فرد را دچار جنون یا تمایل به خودکشی، توهم، سؤظن، درد قفسه سینه، تار شدن بینایی، افزایش درجه حرارت بدن، آشفتگی و خشونت می کنند. افرایش ضربان قلب ، فشار خون بالا ، عرق کردن ،حملات وحشت، اضطراب و محرومیت از خواب می کنند.

پزشکان معتقدند که اثر روان پریشی این پودر بیش از محرک های قوی دیگر نظیر شیشه یا متامفتامین‌هاست زیرا مفدرون و متیلن دیوکسی پارووالرون یا MDPV هم در ترکیب شیمیایی پودرهای معروف به نمک حمام وجود دارد.

در آمریکا از اوایل سال ۲۰۱۱  موارد زیادی ازمسمومیت و خودکشی با نمک حمام گزارش شده است و پس از آن شیوع سوء مصرف این ماده با سرعتی باور نکردنی سر به فلک کشیده است. سه سال پیش هیچ موردی از گزارش مسمومیت و حالات تهاجمی و جنون ناشی از سوء مصرف این ماده در مرکز کنترل و پیشگیری از مسمومیت های آمریکا وجود نداشت، اما تنها در سال گذشته  ۶۰۰۰ مورد از آن گزارش شده است .

دکتر ریچارد سندرز در لوئیزیانا گفته است که: «پسرش پس از استنشاق نمک حمام، ۳ روز مداوم دچار حمله غیر قابل کنترل تهاجم، توهم و هذیان ‌شده و سپس با قطع شاهرگ گردنش تلاش کرده تا خود را بکشد. دکتر ساندرز با زحمت بسیار خونریزی رگهای اصلی را کنترل کرده است، اما ساعتی بعد پسرش  به اتاق دیگری رفته و با اسلحه خودش را کشته است.»

در ایران نیز نمک حمام با نام‌هایی مانند موج عاج، خوشی، رعد و برق سفید و طوفان شارلی فروخته می‌شود و مقام‌های قضایی و زندانها می‌گویند این مواد با اسامی شیمیایی پیچیده در چندین استان معضلی رو به گسترش هستند.

نگاه کنید به سایت اختصاصی بررسی و شناخت مواد مخدر و روانگردان در ایران و جهان

 

پلیس و گروه های مبارزه با اعتیاد در ایران می گویند؛ در بسیاری از موارد، کوکائینی هم که  در ایران فروخته می شود، تقلبی و حاوی نمک حمام است.  نمک حمام فرمول استانداردی ندارد و اخیرأ سوداگران ایرانی یا قاچاقچیانی که این مواد را به ایران می آورند،  چند ماده محرک دیگر مانند انالوگهای اکستاسی را نیز به این ترکیب اضافه کرده اند و عجیب اینجاست که تاکنون هیچ کس از خود نپرسیده است که چرا با افزایش قیمت دلار قیمت کوکائین در ایران ثابت است یا حتی پائین آمده است.

همین منبع می گوید؛ کوکائین ایران در اغلب موارد از چین به طور قاچاق وارد می شود و اصل نیست و کیست که نداند؛ چینی ها در ساخت و فروش انواع مواد محرک صنعتی مثل مفدرون و MDPV سر آمد جهان هستند و قیمت این روانگردان ها بسیار کمتر از کوکائین است.

متاسفانه هنوز کیت های تست کننده  که بتواند ماده مخدر متیل دی اکسی  پیرووالرون و مفدرون را ردیابی کند در ایران وجود ندارد، ولی از حالاتی که جدیداً  بعضی از مصرف کننده های کوکائین گزارش می کنند،  به نظر می رسد که شدت توهم با کوکائین داخلی به تازگی افزایش داشته است و به روان پریشی کامل یا جنون شبیه است.

مجموعه این عوامل باعث شده که فعالان مبارزه با مواد مخدر زنگ هشدار جدیدی به صدا درآورند؛ آنها می گویند، بعید نیست در آینده نزدیک آمار خودکشی جوانان پس از مصرف کوکائین به سرعت بالا برود یا خبرهای وحشتناکی چون بریدن سر پدر و مادر یا کشتن و خوردن دوست دختر یا پسر جوانی را پس از شبی پر عیش و نوش در مهمانی بشنوید.

ماده مخدر جدید ان -بنزیل پیپرازین A2 در سوئد مشابه با اکستاسی و آمفتامین

A2 (N-benzylpiperazine) a new drug of abuse in Sweden

ماده مخدر جدید ان -بنزیل پیپرازین A2 در سوئد

ان -بنزیل پیپرازین در اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی  به عنوان یک داروی ضد افسردگی وارد بازار دارویی شد

این ماده دارای خواصی مشابه با ماده مخدر امفتامین است

موارد زیادی از سوء مصرف ان- بنزیل پیپرازین  در بین مردم کشور سوئد به خصوص زندانی ها دیده شده است

ماده بنزیل پیپرازین  قبلا به عنوان یک داروی ضد انگل استفاده  می شد ولی امروزه اکثر  قرص های شادی بخش (اکستاسی ) حاوی ماده بنزیل پپرازین هستند ماده ان بنزیل پپرازین مشتقی از ماده پیپرازین است

ماری جوانا در صدر مصرف مواد مخدر در جهان است

با توجه به آمار مصرف ماده مخدر ماریجوانا در بین جوانان زیر ۱۸ سال  در صدر مواد مخدر مصرفی است

بعد از ماریجوانا سو مصرف از داروهای ضد درد (کدئین اکسی کدون ) بیشترین میزان ماده مخدر مصرفی در بین جوانان زیر ۱۸ سال است کمترین ماده مخدر مصرفی در بین جوانان زیر ۱۸ سال کوکائین است .

بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان

منطقه هلال طلایی شامل کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان بوده و در برگیرنده انواع مشتقات تریاک است اما منطقه مثلث طلائی را در گذشته کشورهای میانمار و لائوس در اختیار داشتند.

مهر: سرپرست اداره کل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: منطقه هلال طلایی هم اکنون به عنوان بزرگترین مبدا ترانزیت مواد مخدر درجهان از منطقه مثلث طلایی پیشی گرفته و در همسایگی ایران قرار گرفته است.

محمد مسعود زاهدیان با تشریح مسیرهای ترانزیت مواد مخدر به دو منطقه هلال طلایی و مثلث طلائی تاکید کرد: منطقه هلال طلایی شامل کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان بوده و در برگیرنده انواع مشتقات تریاک است اما منطقه مثلث طلائی را در گذشته کشورهای میانمار و لائوس در اختیار داشتند.

وی ادامه داد: با اتفاقاتی که در سالهای گذشته در زمینه با مبارزه با مواد مخدر در منطقه مثلث طلایی رخ داد تولیدات به منطقه هلال طلایی منتقل شده و این یعنی زنگ خطر برای کشورهای هند، ایران، پاکستان، چین و روسیه.

سرپرست اداره کل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هلال طلائی سابقهٔ بسیار طولانی‌تر از مثلث طلایی در تولید تریاک دارد. هلال طلایی در دهه هفتاد قرن ۲۰ توسعه یافت در حالی که مثلث طلایی از دهه پنجاه شروع به کار کرد اما با اقدامات صورت گرفته از سوی دولت‌های این منطقه می‌توان گفت که دیگر سوداگران مواد مخدر تمایلی برای سرمایه گذاری در این منطقه را ندارند.

زاهدیان افزود: این انتقال باعث شده تا کشور چین به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی، روسیه قدرت نظامی و ایران به عنوان یک قدرت ایدئولوژیک در منطقه با چالشهای فراوانی در مبارزه با ترانزیت مواد مخدر مواجه شوند.

فقر فرهنگی مهمترین عامل گرایش به مواد مخدر

سرپرست اداره کل مقابله با عرضه تاکید کرد: محیط نامناسب و فقر فرهنگی، هرگونه محرومیت از روابط مطلوب و منطقی با والدین و یا جدایی زن و شوهر از یکدیگر ، دوری فرزندان از والدین و یا یکی از آنها، ضمینه اضطراب، افسردگی، عقب‌ماندگی فرهنگی، انحرافات اخلاقی و کجروی‌های اجتماعی و گرایش افراد به انواع مخدرهای سنتی و صنعتی بوده و این مسئله هیچ ارتباطی با موقعیت اقتصادی و اجتماعی افراد ندارد.

وی تصریح کرد: سه عامل در گرایش به موادمخدر موثر است که شامل عوامل فردی، اجتماعی و فرهنگی است. ضعف اخلاق، کنجکاوی، معاشرت با دوستان ناباب و نداشتن اعتماد به نفس و … از عوامل فردى گریش افراد به مصرف مواد هستند.

زاهدیان گفت: کارشناسان مواد مخدردستیابى به هیجانات دوره جوانی، تقلید از دوستان، خارج شدن از فشارهاى عصبى و روانی، فرار از مشکلات زندگی، نابسامانی های زندگی، تنهایی و شکست‏هاى اجتماعی را از انگیزه ‏هاى مصرف مواد اعتیادآور در بین افراد جامعه بویژه جوانان دانسته است.

وی افزود: براى این که افراد بتوانند در مواقع خطر خود را از چنگ اعتیاد دور سازند، ارتقا بخشیدن به تواناییهاى کاملاً ضرورى به نظر می‏رسد. افزایش مهارت‏هاى زندگى “مهارت حل مشکل، قدرت تصمیم ‏گیری، هنر دوست‏یابى و …” از عوامل حفاظت‏ کننده فردى است که اگر امروز آن ها را به فرزندانمان نیاموزیم فردا در غیاب ما در مقابل اصرار دوستان قدرت مقاومت نخواهند داشت.

منبع: FardaNews.com

چه پیشنهاداتی برای ترک اعتیاد وجود دارد؟

در ابتدا لازم است بدانیم که از دیدگاه روان پزشکی  و پزشکی ، فرد معتاد  یک بیمار است و بیماری وی مانند   سایر بیماری ها نیاز به درمان و مراقبت های ویژه  خود  دارد. علاوه بر این باید بدانیم  که در پیشگیری اولیه  چگونه  فرزندان خود را از همان دوران کودکی تربیت نماییم تا در نوجوانی ، جوانی  و سنین دیگر گرفتار اعتیاد به مواد مخدر نگردند ؛ همان گونه  که کودکان  خود را در برابر بعضی بیماری های مسری واکسینه می کنیم و یا با رعایت اصول بهداشت  جسمی ، خانوادگی ، محیط و … سعی می نماییم که فرزندان خود را از ابتلا  به بعضی بیماری ها  ایمن سازیم . این پیشگیری اولیه است ؛ اما پیشگیری ثانویه به مفهوم واقعی آن یعنی انجام اقدامات  لازم و پیگیری های درمانی است که وقتی بیمار کاملاً بهبود یافته ، با رعایت توصیه های پزشکی – بهداشتی از بازگشت بیماری جلوگیری نموده و دیگران نیز با رعایت همان اصول ، مراقب سلامت خود باشند تا اطرافیان  و یا افراد جامعه از ابتلاء به آن بیماری مصونیت یابند.  بنابراین بیماری اعتیاد مانند بسیاری از بیماری ها نیازمند توجهات ضروری در پیشگیری اولیه و ثانویه است .

بر پایه آنچه که توضیح داده شد بیماری اعتیاد را باید از چند دیدگاه و از نظر عوامل گوناگون وعوارض  آن مورد بررسی قرار داد :

۱- عوامل روانی

۲- عوامل جسمی

۳- عوامل  خانوادگی

۴- عوامل اجتماعی

۵- عوامل  اقتصادی

۶- عوامل سیاسی

۱- عوامل روانیبیشتر معتادین  دچار  نوعی مشکل و یا اختلال روانی هستند و به دلیل همین اختلال به اعتیاد روی آورده و وابستگی روانی به مواد مخدر در آنان  به وجود می آید . چون استفاده  از مواد مخدر موجب می گردد که تا حدودی و به طور موقت اختلال روانی آنان فروکش کرده و یا به قول خودشان تخدیر شده و درد روانی آنان تسکین یابد . اما  در صورت عدم دسترسی و یا عدم استفاده از ماده مخدر ، اختلال روانی  آنان آشکارتر می شود. این همان نکته مهمی است که در درمان  بیماران معتاد مورد توجه  و نظر روان پزشکان است . دانستن این نکته که چه نوع  اختلال روانی عامل اولیه رویکرد فرد به استفاده از مواد مخدر می گردد کار چندان مشکلی نیست . با مروری بر روند  زندگی گذشته بیمار  معتاد از دوران کودکی به بعد ، چگونگی رشد روانی جسمی وی ، نوع بافت خانواده ، بررسی مشکلات روانی – شخصیتی – اجتماعی – اقتصادی  افراد خانواده ، چگونگی  محیط اجتماعی ، شرایط  زیستی و …  می توان نوع  اختلال  و یا اختلالات روانی را مشخص و درمان های لازم روان پزشکی را آغاز نمود . در صورتی که معتاد و یا در صورت لزوم خانواده وی تحت درمان  های ضروری  روان پزشکی  قرار نگیرند و به سفارش های روان پزشک معالج عمل نکنند ، موفق به ترک و درمان اعتیاد نخواهند شد .

۲- عوامل جسمیعلاوه بر وابستگی روانی به مواد مخدر ، وابستگی جسمی نیز عامل مهم دیگری  است که در ترک اعتیاد و درمان بیمار معتاد ، جایگاه خاص درمانی خود را دارد . هنگامی که وابستگی جسمی به وجود آید و در صورت عدم دسترسی فرد معتاد به ماده مخدر، علایمی  در وی بروز می نماید که او برای جلوگیری و رهایی از آن علایم با هر ترفندی  سعی می نماید که ماده مخدر مورد نیاز خود را تهیه و از آن استفاده نماید . متأسفانه در چنین  حالت روانی – جسمی است که بیمار معتاد ممکن است به هر کار خلافی دست بزند تا بتواند ماده مخدر را تهیه نماید واین رفتارهای خلاف اخلاق و قانون است که بسیاری از خانواده ها و دیگر افراد جامعه را درگیر مشکلات اقتصادی ، رفتاری و اخلاقی معتادین  نموده است . تکرار چنین اعمال و رفتارهای خلاف قانون و ضد اجتماعی موجب می گردد که معتاد ، روز به روز از نظر روانی و اخلاقی ، بسیاری از خصوصیات و صفات  خوب و انسانی را از دست بدهد و در نهایت  به فردی خلاف کار و بی احساس مبدل گردد.

برای درمان عوارض جسمی ناشی از ترک اعتیاد ، روش های گوناگون درمانی وجود دارد که بیمار بتواند با استفاده از داروهای تجویز شده توسط روان پزشک معالج ، این مرحله ترک اعتیاد را به شکلی بگذراند  که عوارض جسمی کمتری داشته و بتواند دوره بحرانی ترک  را راحت تر بگذراند .

بارزترین علایم جسمی ناشی از ترک ماده مخدر ( و یا در صورتی که بیمار معتاد نتواند به ماده مخدر دسترسی یابد ) عبارت اند از : دردهای شدید عضلانی  که فرد را بی قرار و پرخاشگر می نماید ، دل پیچه های شدید توأم با بیرون روی ، تهوع ، استفراغ ، عرق کردن ، بی خوابی و ….

۳- عوامل خانوادگی :عوامل خانوادگی  مانند : عدم توجه مادر و پدر  به چگونگی تربیت فرزندان ، نبودن نظارت های لازم و ضروری از جهات رفتاری ، عدم توجه به رشد روانی و سالم فرزندان ، نبودن  فضای آرام و شاد خانوادگی ،  وجود رابطه های بیمارگونه بین پدر و مادر و فرزندان ، اعتیاد پدر و یا مادر ، کمبودهای عاطفی  فرزندان و بسیاری از عوامل دیگر در اعتیاد فرزند یا فرزندان نقش دارند.  به همین دلایل است که در درمان اعتیاد فردی از افراد خانواده ، تمامی افراد خانواده باید مورد بررسی های لازم روان پزشکی قرار گیرند . علاوه بر جلسات روان درمانی خواه قبل از ترک و خصوصاً بعد از ترک و درمان که برای بیمار معتاد توصیه می شود ، گاهی ضروری  به نظر می رسد که جلسات روان درمانی ، برای افراد خانواده به صورت گروهی و یا انفرادی در نظر گرفته شود و اگر فردی از افراد خانواده دچار نوعی اختلال روانی باشد ،  وی نیز درمان گردد. بنابراین در ترک و درمان بیمار معتاد ، همه افراد خانواده  باید همیاری و همکاری لازم را با روان پزشک  معالج بنمایند . در غیر این صورت نمی توان انتظار داشت که فرد معتاد در ترک  و درمان موفق گردد.

۴- عوامل اجتماعی :یعنی محیط و جامعه ای که فرد معتاد  در آن زندگی می کند ، کوچه ، محله ، شهر،  همسایه ها ، دوستان ، افراد فامیل و … در اعتیاد نقش دارند.

در بعضی محله ها  مواد مخدر راحت تر و بیشتر در اختیار معتادین  قرار می گیرد  و نابسامانی خاصی از جهات اجتماعی ، قانونی ،  رفتاری ، اخلاقی  ، اقتصادی و … در چنین محله هایی وجود دارد .  بنابراین خانواده ها باید  از وجود چنین محله هایی آگاهی  داشته باشند تا اگر  به  هر دلیلی خانواده ناچار به زندگی در چنین محله هایی است ، بیش از حد  مراقب و مواظب فرزندان و افراد خانواده خود باشند و اگر محل زندگی خارج از چنین محله هایی است فرزندان خود را از رفت و آمد به چنین محله هایی منع نماید .

فرد معتادی که با هر روش درمانی موفق به ترک  اعتیاد خود شده است و مرحله درمانی خود را می گذراند باید به این نکته توجه نماید که حضور در محله های آلوده ، ادامه ارتباط با دوستان معتاد و یا افرادی که در خرید و فروش مواد مخدر دست دارند ممکن است باعث گردد که او مجدداً به دامن اعتیاد کشانده شود .

۵- عوامل اقتصادی

اگر شنیده می شود که مدت زمان زیادی است که مبارزه جهانی با قاچاقچیان مواد مخدر و تلاش جهانی در درمان  معتادین به عمل می آید ، به این دلیل است که اعتیاد بلای خانمانسوزی است که نه تنها فرد معتاد را سربار جامعه می نماید و جسم و جان او را نابود می سازد بلکه از جهات اقتصادی ، فقر جبران ناپذیری را متوجه خود فرد معتاد و خانواده وی می نماید که نتیجه آن فلاکت و بدبختی است . به این دلایل است که توصیه می گردد بیماران معتاد هر چه زودتر و سریع تر برای ترک و درمان اعتیاد خود اقدام نمایند  تا از این بلای نابود کننده انسانیت  نجات یابند . اگر با دقت بیشتری به اعتیاد و پیامدهای آن نگاه  کنیم متوجه می شویم که خسارت های مادی که روزانه و به تدریج به اقتصاد  فرد معتاد ، خانواده وی  و جامعه وارد می شود خیلی بیشتر از هزینه ناچیزی است که برای ترک و درمان بیماری اعتیاد خرج می شود.

نکته مهم دیگر این است که  فرد معتاد آنگاه که دچار فقر اقتصادی می گردد ، اگر به عضویت گروه قاچاقچیان در نیاید برای این که  بتواند  پول مورد نیاز  خود را برای خرید مواد مخدر به دست آورد ، متأسفانه خود عامل خرید و فروش  موادمخدر می شود و سعی می نماید افراد بیشتری را معتاد نماید تا درآمد بیشتری داشته باشد . شاید یکی  از دلایلی که بسیار توصیه می شود مردم از افراد معتاد  دوری کنند همین عامل معتاد کردن دیگران است .

– ۶عوامل سیاسی در گذشته ، و به احتمال زیاد در حال حاضر نیز ، یکی از جنبه های سیاست های استعماری و استثماری بر این پایه قرار داشت تا بتواند با شیوع اعتیاد و با پیامدهای بازدارنده ای که در اعتیاد وجود دارد مردم یک جامعه را از پیشرفت های علمی – اجتماعی – اقتصادی – سیاسی و … محروم نمایند . در حال حاضر چنین سیاستی توسط گروه های  قوی قاچاقچی در سطح جهانی انجام می پذیرد و در هر کشوری عوامل نادان و خیانتکاری وجود دارند که برای کسب درآمد و سرمایه های کلان ، به شیوع اعتیاد و افزایش معتادین مبادرت می ورزند . قاچاقچیان مواد مخدر و مواد روان افزا یا روان گردان نه تنها هیچ گونه حس انسانی و ملی ندارند  بلکه  در نوع خود قاتلانی هستند که آگاهانه باعث نابودی انگیزه های مفید و مثبت انسان ها و درنهایت مرگ تدریجی افراد یک جامعه خصوصاً جوانان می گردند.

روش های ترک اعتیاد و درمان بیماران معتاد به مواد مخدر

 

تاکنون روش های گوناگونی  برای ترک و درمان بیماران معتاد به کار گرفته شده است که به اختصار به ذکر چگونگی انجام روش ها پرداخته می شود.

۱ . روش کم کردن تدریجی ماده مخدر:

در این روش بیمار معتاد می تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و با اراده ای قوی و محکم ، روزانه از ماده مخدری که استفاده می نماید کم کند  تا آن را در مدت ۲ تا ۳ هفته به صفر برساند . در این روش بیمار نیاز دارد که زیر نظر روان پزشک معالج از داروهای تجویز شده استفاده نماید . داروهای تجویز شده اغلب داروهایی است که در رشته روان پزشکی  به کار برده می شود و موجب می گردد که علایم وابستگی روانی و جسمی بیمار معتاد به آن میزان کاهش یابد که فرد معتاد احساس نیاز به ماده مخدر نداشته باشد . از خصوصیات این روش این است که فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد .

۲- روش استفاده از داروهای  ترک اعتیاد به طور سرپایی :

در این روش فرد معتاد  توسط پزشک ، درمان خود را شروع می نماید و داروهایی برای وی تجویز می شود که شامل داروهای اعصاب و داروهایی است که ماده مخدر نیستند ، اما اثراتی شبیه ماده مخدر دارند . در این روش به بیمار توصیه می شود که به هیچ عنوان از ماده مخدر استفاده ننماید . اثرات درمانی داروهای تجویز شده و این که به چه میزان باید تجویز گردد بستگی به نوع ماده مخدر مصرفی و مقدار آن دارد . در این روش اغلب توصیه می گردد که بیمار معتاد به مدت چند روز تا یک هفته در منزل استراحت نموده  و بعد به کارهای روزمره خود بپردازد .

  1. روش استفاده از داروهای ترک اعتیاد با بستری شدن در بیمارستان :

این روش مانند روش دوم است  . با این تفاوت که فرد معتاد در  بیمارستان بستری می گردد و کلیه امور درمانی با نظارت پزشک معالج انجام  می شود .از امتیازات این روش این است که بیمار معتاد از نزدیک  مورد مراقبت های لازم پزشکی و پرستاری قراردارد و چون در بیمارستان بستری است دسترسی او به مواد مخدر  بسیار کم و یا غیر ممکن است و اگر گاهی بیمار نیاز به  داروهای خاص خوراکی و یا تزریقی داشته باشد  ، این داروها به راحتی  در بیمارستان به وی داده شده و یا تزریق می گردد و لذا هرگونه علایم ناشی از ترک ، خواه روانی و یا جسمی ، سریع تر درمان می گردد .

توضیحات لازم :

الف : در گذشته ی نه چندان دور ، داروی ترک اعتیاد در مراکز مخصوص و با یک برنامه منظم روزانه به معتادان داده می شد و روش های درمانی گوناگون غیر دارویی نیز به کار گرفته می شد.  در حال حاضر مسئولان در تلاش اند که بتوانند از همان روش های گذشته و داروهای خاص استفاده کرده  و به درمان بیماران معتاد همت گمارند .

ب : متأسفانه در حال حاضر انواع و اقسام داروهای ترک اعتیاد در بازار وجود دارد که برای ترک اعتیاد به فروش می رسد. از محتویات و یا ترکیـبات چنین  داروهایی کمتر کسی اطلاع  دارد . در مورد این داروها می توان چنین اظهار نظر نمود که محتویات این داروها اکثراً ترکیبی از مواد مخدر است . دیده شده است که بسیاری از معتادین که از این ترکیبات استفاده می نمایند  به این داروها معتاد می گردند .

ج : بنابر این اگر بیماران معتاد از این داروها  استفاده نمایند نه تنها نباید انتظار ترک و درمان مورد اطمینان را داشته باشند بلکه ممکن است به این داروها معتاد گردند . به عنوان مثال اگر هر فرد عادی  بتواند یک عمل جراحی را انجام دهد می توان انتظار داشت  که هر فردی نیز در ترک و درمان اعتیاد همانند یک پزشک متخصص عمل نموده و موفق گردد.

د : از تبلیغاتی که اخیراً در مورد ترک و درمان اعتیاد می شود ، استفاده از اشعه لیزر است که ابهامات زیادی را در بر داشته و دارد که چگونه اشعه لیزر می تواند  مشکلات روانی و جسمی بیماران معتاد را درمان کنند؟

۴ . روش سم زدایی یا U.R.O.D :

آخرین ، پیشرفته ترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد ، در حال حاضر روش  سم زدایی یاU.R.O.Dاست . که چند سالی است در کشور ما به کار گرفته شده و می شود . در این روش بسته به نوع ماده مخدر ، طریقه استفاده از آن ، و مدت زمانی که سبب اعتیاد شده است ؛ فرد معتاد بین ۴ تا ۶ ساعت توسط متخصص بیهوش می شود  . در مدت زمان بیهوشی داروهایی به بیمار تزریق می گردد که وی بعد از آن  که به هوش می آید بسیاری از علایم جسمی ترک ماده مخدر را ندارد، مگر عوارض معمولی بعد از بیهوشی . همان گونه که بارها اشاره  و تأکید گردید ادامه  درمان های ضروری به عهده روان پزشک معالج است که با بررسی علایم روانی ، برنامه ریزی درمانی را شروع می نماید . داروهایی که اغلب مورد استفاده قرا رمی گیرند داروهای ضد ماده مخدر و داروهای ضروری برای درمان علایم روانی و برخی علایم جسمی باقی مانده می باشد که ممکن است ضعف ، سستی و … را در بر داشته باشد . بهتر است که روش سم زدایی در بیمارستان و با نظارت و مراقبت های پزشکی انجام گردد .

گاهی شنیده می شود که با این روش در ۲۴ ساعت ( یک روز ) بیماری اعتیاد درمان می گردد  و یا در بعضی از درمانگاه ها و یا مطب های اختصاصی در چند ساعت انجام می شود . این شنیده ها تا حدودی اغراق آمیز به نظر می رسد و خود نوعی تبلیغات تجارتی است .

روش سم زدایی بهتر است  در بیمارستان صورت پذیرد و لازم است که بیمار بعد از انجام سم زدایی  چند روز در بیمارستان بستری باشد تا توسط پزشک  معالج علائم جسمی و روانی او به حالتی اطمینان بخش بهبود یافته و بقیه درمان ها به طور سرپایی ادامه یابد . تشخیص و تصمیم گیری در مورد زمان مرخص شدن بیمار معتاد برعهده پزشک معالج است. مهم ترین نکته درمانی این است که بعد از ترخیص ، بیمار باید از داروهایی که توسط پزشک  تجویز می شود حتماً استفاده کرده و به توصیه های او عمل نماید و تا زمانی که لازم باشد به درمان خود  ادامه دهد .

روش سم زداییU.R.O.D  هیچ گونه  خطری در پی نخواهد داشت . معهذا لازم است که بیمار مورد آزمایشات و معاینات لازم پزشکی  قرار گیرد . اگر به دلیل یک نوع بیماری ، استفاده از روش سم زدایی غیر ممکن باشد بدون شک  از روش های دیگر ترک و درمان اعتیاد می توان بهره گرفت . بنابر آنچه که گفته شد و چنانچه می خواهید در ترک و درمان اعتیاد خود یا نزدیکان خود موفق باشید ، رعایت موارد زیر ضروری است؛ در غیر این صورت احتمال بازگشت  به اعتیاد حتمی است :

۱- فرد معتاد از دیدگاه پزشکی خصوصاً روان پزشکی بیمار است .

۲- فرد معتاد باید بخواهد و مصمم باشد که از بلای  خانمانسوز اعتیاد نجات یابد .

۳- ارزیابی های روان پزشکی ، روان شناختی ، شخصیتی ، جسمی و … قبل از شروع ترک و درمان ضروری است .

۴- بیمار و خانواده بیمار بهتر است  که در حد امکان نظریات و توصیه های روان پزشک  معالج را پذیرفته و به آن عمل نمایند .

۵- بهتر است فرد معتاد با همراه  مورد اعتماد خانواده و روان پزشک معالج در بیمارستان  بستری گردد .

۶- در صورتی که پزشک  معالج صلاح می داند ، بیمار معتاد در مدت زمان مشخصی ممنوع الملاقات باشد  و تمام اطرافیان و نزدیکان باید این نکته را رعایت نمایند.

۷- نوع و روش ترک  یا سم زدایی با توافق بیمار معتاد یا خانواده  او و روان پزشک معالج تعیین و انتخاب شود.

۸- مدت زمان بستری توسط پزشک معالج  تعیین و مشخص می گردد و بیمار و خانواده او نباید بر خلاف آن عمل نمایند .

۹- بعد از انجام ترک اعتیاد بیمار باید حداقل به مدت یک سال تحت نظر روان پزشک  به درمان خود ادامه داده و از داروهایی که تجویز می شود استفاده و به توصیه های او عمل نماید .

۱۰ – درمان های غیر دارویی مانند روان درمانی انفرادی ،  گروه درمانی ، خانواده درمانی  و … اگر لازم باشد بهتر است انجام شود.

۱۱- شروع به کار ، فراهم نمودن کاری مناسب ، و بازگشت سریع فرد به کار قبلی در درمان بسیار مؤثر است .

۱۲- فعالیت های ورزشی روزانه و منظم یکی از ضروریات درمان است.

۱۳- در حال حاضر پیشرفته ترین ، سریعترین و بهترین روش ترک اعتیاد ، روش سم زدایی  U.R.O.D می باشد که بهتر است با بستری شدن در بیمارستان صورت پذیرد .

به این امید که شاهد روزی باشیم  که اعتیاد به مواد مخدر و یا هرگونه اعتیاد دیگری در کشور عزیزمان ریشه کن گردد.

روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند

موضوع این مقاله شرح کامل روشهای ترک اعتیاد است و آنچه خانواده ها باید بیاموزند که توسط هفته نامه امید جوان تهیه و منتشر گردیده است .

پیشگفتار : معضل اعتیاد و روند رو به رشد آن به خصوص در بین جوانان زنگ خطر را برای خانواده ها وجامعه به صدا در آورده است . آمارهای غیر رسمی معتادان قابل هضم و درک نیست . وقتی در یک ناحیه کوچک از شرق تهران روزانه بیش از ۵۰۰ کیلو گرم مواد مخدر ردو بدل شده است . تجسم حجم مواد مصرفی تهران در تصورنمی گنجد . بیش از دو میلیون نفر معتاد و گرایش نسل جوان به مصرف مواد مخدر و محرک های مختلفی که در جامعه فعا لند ، لزوم بازنگری درسیاست ها وسیستم های کنترلی را صد چندان کرده است.

اگر چه با تحرک اخیر نیروی انتظامی ، منطقه خاک سفید تهران پاکسازی و از لوث وجود شیاطین خالی شد که شایان تقدیر است اما تا وقتی که معتاد هست ، مواد مورد نیاز را بهر قیمتی تهیه خواهد کرد و قاچاق چیان و توزیع کنندگان در رنگ لباسی دیگر و در محلی دیگر به فعالیت مخرب خود ادامه خواهند داد . مشکل تنها در عرضه فراوان وارزان موادافیونی است بلکه بایدمسئله اعتیاد و معتاد را با دیدی تازه ونگرشی نوبررسی کرد.

تصورات کهنه و آزموده های سرتاسر غلط را به دور ریخت و طزحی نو در انداخت .

در دو سه سال اخیر با همت و پشتکار مردی وارسته و چهره شناخته شده که خود طعم تلخ اعتیاد و تباهی های آن را در سالیان متمادی چشیده و به راه حلی ابتکاری و منحصر به فرد برای ترک اعتیاد دست یافته است و همزمان با تشکیل جمیت مبارزه با اعتیاد و جمعیت آفتاب و شعب آنها در شهرستان ها حرکت گسترده و فراگیری آغاز شده و می رود تا به مفری برای خلاصی دائمی از چنگال اعتیاد بدل شود .

به سراغ مهندس دژاکام می رویم و با همه مشغله و گرفتاری هایش ساعاتی را در کنار او و جمع همکارانش می گذرانیم . آنچه را که ملاحظه خواهید فرمود ، مصاحبه با دبیر اجرائی جمعیت آفتاب و دید گاه های ایشان نسبت به اعتیاد و راه کارهای خلاصی از وضع اسفبار موجود است .

× آقای مهندس ازاینکه دعوت هفته نامه امید جوان را پذیرفتید ممنونیم . لطفاً خودتان را بیشتر معرفی بفرمائید.

بنده حسین دژاکام یک مسافر !

× شما و همکاران در گفتار ها از کلمه ، مسافر ، بجای معتادی که ترک کرده و یا در ترک است استفاده می کنید ، ریشه این انتخاب از کجاست ؟

اعتیاد یکسری ویژگی ها در فرد معتاد ایجاد می کند . ظلمت، ترس، اضطراب ، کفر ، حقارت ودروغ و موارد دیگر به سراغ معتاد می آید و معتاد را رها نمی کند . برای رهائی از چنگال اعتیاد باید حرکت کرد و این خصا ئص را با صفات پسندیده جایگزین نمود . از ظلمت به نور، از ترس به شجاعت ، از اضطراب به آرامش ، از کفر به ایمان از حقارت به سر افرازی و… این یک سفر درونی و بیرونی است که باید معتاد انجام دهد تا به مرحله پاکی برسد . بدین لحاظ ما یک دیگر را با کلمه مسافر خطاب می کنیم .

× به تازگی مجموعه تلویزیونی از سیمای جمهوری اسلامی بنام ،،مسافر ،، پخش می شود که در طی قسمت های مختلف آن ، گوشه ای از تلاش ها و فعالیت های شما در جهت کمک به ترک اعتیاد به نمایش گذارده شده است . لطفاً‌ در مورد شکل گیری این مجموعه توضیح بفرمائید .

گاهی اوقات مشیت الهی سبب می شود تا حرکت هائی آغاز شده و در نقطه ای با یکدیگر تلاقی کنند و سپس مسیر مشترکی را در پیش بگیرند که از قبل برای انسان ها قابل پیش بینی نیست . تهیه کننده و نویسنده مجموعه مسافر ، آقای مصطفی عزیزی تصمیم داشت تا پیرامون اعتیاد سریالی را تهیه کند و اسم دیگری نیز برای آن در نظر گرفته شده بود . بر حسب تصادف افتخار آشنائی با ایشان حاصل شد و در نشستی بحث راجع به مسئله اعتیاد پیش آمد در انتها بحث دید گاهشان در مورد اعتیاد ، به کلی دگرگون شد و کتابی را که بنده در زمینه اعتیاد نوشته ام مورد مطالعه ایشان قرار گرفت  . سپس اظهار علاقه کردند تا در جلسات شرکت کنند . چندین جلسه شرکت کردنند وبه تدریج با حقایقی در مورد اعتیاد آشنا شدند . در پیامد آن ، آقای سیروس مقدم کارگردان مجموعه ، در جلسات شرکت کردند و  نشست ها و بحث های فراوانی در گرفت و در ادامه بازیگران منتخب سریال بخصوص سرکار خانم پانته آ بهرام (منیژه ) در جلسات متعدد حضور یافتند و با استفاده از راهنمائی های مسافری بنام خانم زندی و مدد گیری از دست نوشته های ایشان در زمینه اعتیاد    دید گاه تازه ای ازاعتیاد را ادراک کردند .

این بینش جدید سبب شد تا بر خلاف دیدگاه متداول ، مجموعه ای از حقایق از زبان معتادانی که خود       سالها ست اعتیاد را ترک کرده اند تهیه  شود و در اینجا به سهم خودم از شجاعت و شهامت آقای عزیزی و کلیه کسانی که در تهیه این مجموعه زحمت کشیده اند ، صمیمانه تشکر می کنم .ذهنیتی که جامعه از یک فرد معتاد دارد یک آدم ژولیده و کثیف است که در خیابان ها تکدیگری می کنند اما این تصور عمومی در این مجموعه دگرگون شد و احراز گردید که یک معتاد می تواند سر و وضع بسیار مرتب و ظاهرآراسته هم داشته باشد . معتاد می تواند هرکس با هر شخصیتی باشد . زن و مرد فرقی نمی کند معتاد در هر لباسی وجود دارد .

× مسئله اعتیاد به مواد مخدر دربین قشر جوان و نو جوان به مرز های خطرناکی رسیده و حتی مدارس و دانشگاه ها نیز مصون نمانده اند . به نظرشماچه عواملی سبب گرایش جوانان به سمت اعتیاد می شود؟

متاسفانه مصرف مواد مخدر امروزه به صورت یک تفریح ارزان قیمت درآمده که حتی از بسیاری از سرگرمی های سالم و انواع ورزش کمتر هزینه دربر دارد از طرفی کنجکاوی و بعضاً چشم و همچشمی بین جوانان و نداشتن سر گرمی مناسب می تواند انگیزه های کاذبی برای گرایش به سمت اعتیاد داشته باشد . حتی در اغلب محیط های ورزشی هم رد پای اعتیاد را بین ورزشکاران به صورت دوپینگ و انرژی زائی موقت جستجو کرد عوامل بسیاری در این امر دخیلند که حوصله بیشتری را طلب می کنند . نقش مافیای بین المللی و تجارت جهانی مواد مخدر که بالغ بر ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار در سال سود در بر دارد ، همواره مطرح و تعیین کننده بوده است . البته همجواری ایران با افغانستان که بزرگترین تولید کننده مواد افیونی در جهان است سبب می گردد که مواد مخدر با قیمت پائینی در ایران به دست مصرف کننده برسد که خود نقش بسزائی در رواج اعتیاد بازی می کند .

× بفرمائید چه نوع مواد مخدری در بین جوانان ما بیشتر مرسوم و متداول است ؟

در شروع هروئین با فرم های مختلف و در ادامه انواع قرصهای مخدر و روان گردان و توهم زا تا تریاک و شیره و به صورت خوراکی و حتی شربت متادن ، ال اس دی و اسید روی ورقه کاغذ . کوکائین به دلیل گرانی زیادچندان در ایران متداول نیست . یک عامل بسیار نگران کننده ،عوارض بسیار سو و غیر قابل برگشت در بین کسانی است که برای بار اول از حشیش . ال اس دی و اسید استفاده می کنند . نمونه و الگو های فراوانی از این افراد وجود دارد که در اثر یک بار مصرف جایگاه حواس آنان در مغز جابجا شده و دیگر به جای اول باز نگشته است . مرکز افکار واندیشه تغییر جا داده است اما پس از غنثی شدن اثر مخدر ، برنگشته و حالا در کنج خانه یا بیمارستان افتاده اند و تا آخر عمر مجنون و دیوانه باقی خواهند ماند . نامه های زیادی ازسوی خانواده های این افراد به من می رسد با موارد زیادی از نزدیک برخورد کرده ام که متاسفانه راه حل پزشکی برای آنان وجود ندارد . قصد ایجاد ترس و واهمه ندارم . گفته هایم هشداری است برای جوانانی که تصور می کنند با یک بار کشیدن حشیش یا استعمال ال اس دی یا اسید هیچ اتفاقی برایشان نخواهد افتاد .

× لطفاً بفرمائید که خانواده ها از چه طریق می توانند کنترل و نظارت بر عملکرد فرزندان در زمینه اعتیاد داشته باشند و اگر خدای ناکرده فرزندی در ابتدای راه اعتیاد است ، چه علائم و نشانه هائی دارد که به کمک آنها اعتیاد او را تشخیص دهند ؟

این که بخواهیم تخم بد بینی و تردید را در خانواده بکاریم والدین را به نقش مامور تجسس فرزندان در آوریم اصلاً درست نیست بلکه تربیت صحیح و اصولی توام با آگاهی و بینش درست والدین است که می تواند بهترین ناجی برای جلو گیری ازآلودگی به اعتیاد باشد و اتفاقاً درد همینجاست که خانواده ها و اجتماع ، قبل از هر چیزی باید خود آموزش صحیص ببینند و اعتیاد را درست بشناسند نه آنکه بر پایه یک سری باورهای غلط و تصورات بی پایه و اساس ، اعتیاد و معتاد را تعبیر و تفسیر کنند . عکس العمل های نادرست در مقابل فرد معتاد ، کار را بهتر نمی کند هیچ بلکه بلکه صد درجه بدتر هم می کند . آنهائی که بخواهند تشخیص دهندکه فرزندشان گرفتار هست یا خیر ؟ تشخیص ، پیشکششان . آنهائی که  به فرض تشخیص دادند چون هیچ دانشی راجع به اعتیاد ندارند ، بدتر خرابکاری می کنند .

× پس در واقع قبل از آنکه بخواهیم به کشف معتاد و درمان وی بپردازیم ، لازمست به شناخت اعتیاد و مسائل جانبی آن پرداخته شود . همینطور است ؟

بله همینطور است . قریب دو سال است که در هر سخنرانی و یا هر تریبونی که امکانش باشد ، فریاد می کنم که ای مسئولین ،صورت مسئله اعتیاد و روش درمان آن را به طریقه اصولی به خانواده ها آموزش دهید . مثالی بزنم . هفته پیش خانم جوانی که به تازگی به دلیل اعتیاد همسر متارکه کرده و خود نیز توسط وی معتاد شده بود به نزد من آوردند . پدر این خانم با بینش غلط و القائاتی که به وی شده بود ، برای انکه دخترش را از اعتیاد نجات دهد ،اورابا طناب محکم به تخت بسته و در اثر فشار طناب و تقلای دختر ، هر دو مچ دست او بشدت مجروح و دچار ضایعات فراوانی شده بود . خوب این پدر فکر می کرد که مثل بعضی فیلم ها تنها راه نجات دخترش این است که اورا به تخت ببند دکه یا بمیرد و یا از اعتیاد خلاص شود . بسیاری همین افکار را دارند که تنها راه نجات از اعتیاد ، بستن به تخت یا زندانی کردن در زیر زمین یا با کتک و ضرب و شتم است و یا اگر دلشان نیامد ، تحویل بازداشتگاه بدهند و اگر پول دارند ، از طریق آگهی های ترک اعتیاد چند روزه تضمینی ، قرصی یا شربتی گرفته و به ظاهر ترک کنند و دوباره چندی بعد همان آش و همان کاسه تکرار شود تا بالاخره جهل و تعصب کور سبب شود که فرد معتاد ازخانه و کاشانه بیرون رانده شده یا جان خود را سر این کار بگذارد . اینست که به جرات می توان گفت که ما راه درمان معتاد و روش صحیح ترک اعتیاد را بلد نیستیم و فقط ادعا می کنیم که می دانیم وهیچ نمی دانیم .

× آقای مهندس دژاکام شما اشاره به باورهای غلط اجتماعی در مورد اعتیاد و فرد معتاد کرده اید ؟ و چرا نادرست است ؟

ببینید ، باور غالب اجتماعی اینست که شخص معتاد موجودی است ، کثیف ، انگل، دزد ، نفرت انگیز و مجموعه ای از رذائل و خصوصیت  های منفی که در یک انسان می تواند وجود داشته باشد ، در معتاد متجلی است . بر پایه این دیدگاه باید از فرد معتاد حذر کرد و با نفرت و انزجار او را از جامعه دور کرده و یا نابودش ساخت . رفتار اجتماعی با معتادین توام با نفی و طرد ، نفرت و انزجار ، تحقیرو تخفیف و خلاصه به شکل بر خورد با مجرم خطر ناکی است که عدم اش به از وجود .

اگر چه عوارض ثانویه اعتیاددر بین گروهی از معتادین که به دلیل فقر و تنگدستی امکان تامین هزینه زندگی خود را ندارند ،سبب می شود که برای خرج اعتیاد خود دست به هر کاری بزنند ، نسبت به سر و وضع و بهداشت فردی بی تفاوت شوند و در یک کلام مشمول تمام صفاتی که جامعه به معتادان نسبت می دهد با شند اما این عمومیت ندارند و اکثریت معتادان را شامل نمی شود . معتاد قبل از اینکه یک مجرم باشد یک بیمار است و این رفتارهای غلط اجتماعی و عملکرد نا درست دیگران است که به جای تلاش برای رفع درد و مرضش ، اورا به وادی خلاف سوق می دهد . خوشبختانه دو سالی است که در قوانین تجدید نظر شده و به عنوان مجرمیت معتاد به شرطی که اقدامات درمانی را شروع کرده باشد ، حذف گردیده اما باورهای اجتماعی فرقی نکرده و در زمینه آموزش اجتماعی و بخصوص خانواده ها تلاش چندانی صورت نگرفته است .

برگ زرینی که در سریال تلویزیونی ، مسافر ، به بینندگان آن عرضه شد شکستن قسمتی از همین باورهای غلط بود. گفتم معتاد هرکسی می تواند باشد . یک متخصص ، یک مهندس ، یک پزشک ، یک صنعتگر و الی آخر.

پس چگونه اجتماع همه را با یک چوب رانده و در قالبی پست و حقیر می گنجاند ؟ با این میزان شیوع اعتیاد بین دانشجویان و حتی در شاخه های علوم پزشکی ، اگر امروز به فکر راه چاره باشیم فردا با جماعتی فارغ التحصیل معتاد سرو کار داریم و قبل از آن که قادر به علاج دردهای مردم باشند ، دیگری باید درد خود آنان را مداوا کند.

× پس جناب مهندس ، دوباره به سر خط بر می گردیم و از پایه شروع می کنیم . لطفاً بفرمائید که اعتیاد چیست ؟

من ۱۷ سال تمام ، اعتیاد را با گوشت، پوست ، استخوان و تمام وجودم لمس کردم . به کلیه حالات و روحیات یک معتاد واقف هستیم .رفتار های اجتماعی از خانواده خودم  گرفته تا بستگان ، دوستان و ….. را به خوبی می شناسم . بارها تلاش کردم تا اعتیادم را ترک کنم اما نشد . دست به دامان خیلی از پزشکان شدم .هر روشی که برای اعتیاد بود تجربه کردم و زمانی که مستاصل و درمانده شده بودم ، ندائی درونی مرا به خود اورد تا به جای التماس ودست نیاز به سوی این و آن بردن ، خودم ناجی خودم شدم بر پایه یک بینش علمی و اصولی ، به تجزیه و تحلیل اعتیاد پرداختم و به جائی سیدم که نه تنها اعتیاد هفده ساله را ترک کنم بلکه  این سعادت نصیبم شد تا مجموعه سالیان دراز مطالعات و تحقیقاتم را در قالب کتابی به جامعه تقدیم کنم .

اصولاً کسی که معتاد نبوده ، به هیچ وجه نمی تواند حالات روحی – روانی واحساسی فردی را که گرفتار دام اعتیاد است به درستی درک کند و چون نمی تواند پس معیار و باورهای او ، تنها القائات و دانسته های ناقصی است که درکتاب ها خوانده یا در فیلم هاد یده و این ور آن ور شنیده است . با این بینش ، چگونه می توان انتظار داشت که این فرد ولو پزشک متخصص هم باشد ، بتواند راه علاج و درمان قطعی اعتیاد را به دیگران عرضه کنددر حالی که چه بسا در دوران تحصیلی واحی هم در زمینه اعتیاد نگذرانده باشد ؟  آنچه که سبب می گردد که روش های مختلف ترک اعتیاد کمتر ثمر بخش و مفید فایده باشد ، همین نکته ظریف است . قصدم نفی تلاش ها و زحمات دیگران نیست بلکه آنچه را که واقاً در عمل می بینیم اینست که  با این روش ها معتاد ظاهراً درمان شده است ولی چندی بعد مصرف مواد را شروع می کند .

بهتر است بگویم که  این روش های مرسوم ترک اعتیاد ، بیشتر جنبه موقتی و دلخوشی دارند تا درمان قطعی و دائمی آن و نتیجه اش شمار روز افزون معتادان است . معتاد به تریاک، امروز ترک می کند و فردا با هروئین شروع می کند . حتی روش هائی مرسوم به ترک اعتیاد در چند روز و ترک تضمینی و ترک یا طب سوزنی و غیره که در قالب آگهی های مطبوعاتی عرضه می شود ، بیشتر از آنچه از تعداد معتادان بکاهد ، به جمعیت معتادن افزوده است زیرا نا خوسته القا می کند که ترک اعتیاد کار ساده ای است پس نباید زیاد نگران بود . این بزرگترین بد آموزی در زمینه اعتیاد است که باید با آن برخورد شدید قانونی شود . من در همینجا به جوانان و خانواده ها هشدار می دهم که همه این ادعاها ، دروغ وفریبی بیش نیست و بیشتر قصد خالی کردن جیب مردم را دارند تا درمان اعتیاد .

اعتیاد به موادمخدر ، یک نوع بیماری است که بر اثر عدم آگاهی و توسط خود شخص معتاد بوجود می آید و در طی آن در اثر مصرف مواد مخدر مکانیزم های حیاتی بدن از تعادل طبیعی خارج شده و فعالیت        قسمت هائی از آن بصورت اشکار یا پنهان دچار اختلال ، کم کاری و یا عدم فعالیت می گردد .

اعتیاد را باید در سه مقوله جسم ، روان و جهانبینی بررسی کرد . در مبحث اعتیاد جسمانی . علوم پزشکی تحقیقات گسترده و فراوانی به عمل آورده و عوارض جسمی انواع مواد مخدر شناخته شده و مطالعات آکادمیک کاملی برای هر الگوی تخدیری وجوددارد . اما نکته ای که کمتر در باب اعتیاد به آن پرداخته می شود مکانیزم و سازو کار بدن انسان از نظر بیوشیمی و تغییرات مراکز تولید مواد مخدر طبیعی که به ان مواد شبه افیونی می گوئیم و عکس العمل های متفاوت بدن در مراحل مختلف اعتیاد است .

کم توجهی به این مطلب سبب گردیده که در روش های متداول ترک اعتیاد، فرصت برگشت به حالت تعادل اولیه مواد شبه افیونی به بدن فرد معتاد  داده نشود . عیب کار در همین جاست . به عنوان مثال در زمینه اعتیاد به تریاک که خود مجموعه ای از آلکالوئید های مخدر است ، بدن انسان احتیاج به زمانی حدود ده ماه دارد تا بتدریج نیاز طبیعی بدن به موااد شبه افیونی را بازسازی  کند . چنانچه در این زمان طولانی نیاز بدن از بیرون تامین نشود ، عوارض شدید روحی و جسمی به جای خواهد گذاشت که در بسیاری از موارد قابل جبران نیست .

مگر می شود بدنی راکه چندین سال از بیرون مواد مخدر دریافت کرده و در نتیجه تولید مواد شبه افیونی متوتقف و تعطیل شده است به یکباره وادار به فعالیت و تولید دوباره کرد ؟ کسانی که فکر می کنند با بستن و زندانی کردن معتاد ( روش سقوط ازاد یا بهتر بگویم روش یابوئی – زور درمانی – شلاق درمانی –  طناب درمانی ! ) پس از گذشت سه روز اعتیاد بر طرف می شود ، بدانند که چنین نخواهد شد و این فرد هر زمانی که آزاد شود و امکان دسترسی به مواد مخدر پیدا کند ، در مصرف آن درنگ نخواهد کرد چون اختیارش دست خودش نیست . چنین روش هائی در مورد یک معتاد یا درواقع یک بیمار ، نوعی جنایت ناشی از عدم درک و آگاهی نسبت به اعتیاد است که متاسفانه با ساختن یکسری فیلم ها و القائات نا درست ، در ذهن جامعه و مسئولان رسوخ کرده است .

× پس با این حساب کسانی که ادعا می کنندکه مثلاً ظرف یک هفته معتاد را معالجه می کنند دروغ  می گویند ؟

البته پزشکان حاذق و شرافتمندی هستند که در زمینه ترک اعتیاد تلاش می کنند و صادقانه مشکلات و مسائل را با بیمار و همرامانش در میان می گذارند و بی جهت به آنان امیدواری نمی دهند اما کسانی نیز هستند که با فریب و نیرنگ بیمار را خام می کنند و به قصد سر کیسه کردن به او اطمینان می دهندکه ظرف چند روز کاری خواهند کرد که برای همیشه اعتیاد را کنار بگذارند . بعد از آنکه اعتماد فرد بیمار جلب شد آن وقت با لطایف الحیل بابت قرص ها ، کپسول  و شربت های دست ساز مبالغ گزافی ازوی می گیرند و متقاعدش      می کنند به جای مصرف مواد مخدر ، منبعد قرص و کپسول و شربت بخورد . در واقع یک اعتیاد را با اعتیاد دیگر جایگزین می کنند که عواقب آن بمراتب بدتر و خطر ناکتر از اعتیاد اولیه است . در این خصوص تحقیقات مفصلی به عمل آمده و بطور مشروح در مقاله ای با عنوان ،، مسا له اعتیاد ،، و همینطور،، کتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر ،، مطرح کرده ام و در مبحث روش های ترک اعتیاد ، راجع به این مساله بیشتر صحبت خواهیم کرد .

× جناب دژاکام ، در ادامه لطف بفرمائید راجع به مواد شبه افیونی که در بدن تولید می شود و همچنین روش های ترک و راههای درمان بیماران معتاد برایمان بگوئید .

تا به حال به آنچه که در مورد اعتیاد به مواد مخدر مطرح شده راجع به عوارض مصرف این مواد بوده خواه عوارض اجتماعی  وخواه عوارض فردی روی بیمار معتاد اما کمتر صحبت از عوارض و مضرات ترک اعتیاد شده است . در واقع تمام تلاش جوامع و حتی پزشکان معطوف به آنست که بیماران معتاد هرچه سریعتر ترک کنند بدون آنکه به عوارض بعد از اعتیاد توجه چندانی شود . آنچه که بعد از قطع مواد مخدر در بیمار مشاهده می شود ، به عوارض یا عکس العمل های آشکار تعبیر کرده ام .

به عنوان مثال یک بیمار معتاد به تریاک یا هروئین ، بعد از ترک دچار اسهال ، تعریق ، عطسه مکرر ، استخوان درد ، بی خوابی و … می شود که برای پزشک و خود بیمار و اطرافیانش قابل مشاهده و تشخیص است . اکثر این عوارض به خودی خود ظرف مدت ۱ تا ۲ هفته بر طرف می گردد . همین مورد اسهال که اشاره شد ، ناشی از بیماری میکروبی و عفونی نیست و یا درد استخوان بیمار ناشی از روماتیسم نیست و اگر عطسه می کند علت آن سر ماخوردگی نیست و یا  بی خوابی بیمار مربوط به اختلالات روحی و روانی نیست بلکه صرفاً در اثر عدم مصرف مواد اختلالاتی در متابولیسم بدن ایجاد شده و در واقع این عدم تعادل هورمونی بدن بیمار است که باعث این عوارض شده اما در مقابل پزشک متخصص چه می کند ؟

برای کاهش این عوارض داروهائی تجویز می کند که در عین داشتن تاثیر برای بیماری های خاصی طراحی و ساخته شده اند نه عوارض ناشی از ترک اعتیاد .

واقعیت اینست که در این مدت ۱ تا ۲ هفته هر گونه دارو درمانی وغیر داروئی جواب مثبت می دهد. آنکه متخصص طب سوزنی است می گوید روش وی بیمار را معالجه کرده است و راست می گوید . آنکه متخصص هیپنوتیزم است عیناً همین ادعا را دارد و اوهم راست می گوید . انکه در این ۲ هفته بیمار را زندانی کرده و شلاق زده او هم مدعی است که بیمار را معالجه کرده است . همه ظاهراً راست می گویند ولی این خود سیستم بدن انسان است که پس از گذشت حدود ۲ هفته ، عوارض را تقلیل داده یا خنثی کرده است .

آنچه گفته شد عوارض آشکار ترک اعتیاد و درمان بیمار بود که اکثر پزشکان تا حدی می دانند و می گویند که چون بیمار مصرف مواد را قطع کرده و مدت ۲ هفته هم عوارض آنرا کم و بیش گذرانده پس درمان شده و اعتیاد وی برطرف شده است . این مقطع را اکثراً به غلط مرحله سم زدائی می نامند. این واژه غلط سم زدائی همه را گمراه کرده است . از بیماران معتاد گرفته تاخانواده ها ، متخصصین ، مسئولین والی آخر.

مساله سمیت مواد مخدر یک امر نسبی است ، به عنوان مثال خوردن ۱ تا  ۵/۱تریاک برای یک فرد سالم ، کشنده ومرگ آور است و در صورت استفاده باید فوراً شخص را به پزشک رساند تا با شستشوی معده و داروهای خنثی کننده اثر تریاک ، به اصطلاح از بدن بیمار سم زدائی شود . وقتی یک شخص معمولی این مقدار تریاک را مصرف کند ، بدنش دچار اختلال و بر هم خوردن تعادل هورمونی می شود اما در مورد یک بیمارمعتاد عکس این قضیه صادق است چون اگر از مواد مخدر مصرف نکند دچار عدم تعادل خواهد شد . هم عوارض و گرفتاری های بیماران معتاد در مرحله ترک از عدم مصرف مواد ناشی می شود نه مصرف مواد .

تا این جا عوارض و عکس العمل اشکار ترک اعتیاد از نظر فیزیکی وفیزیولوژی مطرح شد و فعلاً کاری به روان و جهان بینی نداریم . این عکس العمل های آشکار کمتر از ۵% بار درمان معتاد را شامل می شود . ۹۵% بقیه مربوط به اختلالات یا عکس العمل های پنهان است که اصلاًبه آن توجهی نمی گردد . از این جهت به آن پنهان می گوئیم که از نظر شخص بیمار ، پزشک و خانواده مخفی است . البته پزشکانی هستند که به این مطلب آگاهی کامل دارند و در بعضی کتابهای پزشکی درج شده و موضوع جدیدی نیست .

عکس العمل های پنهان به مواد شبه افیونی بدن انسان مرتبط است . مواد شبه افیونی ، مخدرهای طبیعی هستند و بیشتر توسط سلسله اعصاب مرکزی و قسمت های مختلف مغز تولید می شوند و سیستم های ضد درد ، خواب ، شجاعت ، ترس ، پرخاشگری ، شادابی یا خمودگی و کلیه واکنش های روانی را تحت کنترول دارند . مثلاً یک شادابی و نشاط کسانیکه ورزش می کنند در همین ازدیاد ترشح برخی مواد شبه افیونی بدن آنان در مقایسه با سایرین است .

تا سال ۱۹۹۷ میلادی بیش از ۱۲ ترکیب شبه افیونی در قسمت های مختلف سیستم عصبی انسان شناخته شده است که مهمترین آن بتا اندروفین ، متا انکفالین ، لو انکفالین و دینورفین هستند . از آنجا که ورود مواد مخدر به بدن سبب بی نیازی متا بولیکی به مخدر های طبیعی می شود بنا بر این قسمت های سازنده این ترکیبات غیر فعال شده و به تدریج تحلیل رفته و از کار می افتند .

با قطع سریع مصرف مواد ، چون نیازبدن به مواد شبه افیونی از بیرون تامین نمی شود و سیستم های درونی هم از کار افتاده اند پس عوارض کمبود مخدرهای طبیعی در شخص بروز می کند که عبارتند از : افسردگی ، تنبلی و زود خسته شدن ، گریه کردن ، عدم میل به زندگی ، افزایش میل جنسی توام با ناتوانی جنسی ، بی خوابی ، ترشح بزاق چسبناک ، پرش عضلات دست ها و پاها ، گرفتگی و اسپاسم عضلانی و مواردی دیگر .

اشتباهی که تاکنون صورت گرفته اینست که عوارض را عوارض روحی و روانی می پندارند و می گویند که عوارض جسمی ( عوارض آشکار ) همان ۲ هفته اول بود و حالا این مشکلات مربوط به روح و روان بیمار معتاد است. این برداشت کاملاً نادرست است زیرا این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد نه روان او . سیستم تولید مواد شبه افیونی از کار افتاده و از بیرون بدن هم جایگزین نمی شود در نتیجه مثالاً بیمار افسردگی دارد . اگر این عوارض ناشی از عوارض روانی باشد ، قدر مسلم برای مداوای آن حداقل چند ماهی وقت نیاز است حال آن که به محض مصرف کمی مواد مخدر و ایجاد تعادل در مواد شبه افیونی مورد نیاز بدن ، فوراً شخص به حالت عادی بازمی گردد .

فردی که پس از ترک اعتیاد که ظاهراً دچار اختلالات روانی شده و قصد خودکشی دارد ، به دیگران تهاجم می کند ، اسباب و اثاثیه منزل را می شکند و صد ها خطای دیگر چطور می شود که با خوردن یک حب تریاک دوباره نرمال و عادی می گردد ؟ این مخدر روی جسم او اثر می گذارد یا روی روان او ؟ غیر از این است که این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد و با رسیدن به تعادل هورمونی ، همه اشکالات به ظاهر روانی برطرف می شود ؟

قبل از ورود به بحث روش های متداول ترک اعتیاد و درمان بیماران معتاد ، دسته بندی انواع بیماران معتاد را بررسی می کنیم . معتادین به سه گروه تقسیم می شوند . اولین گروه کسانی هستند که به صورت تفننی و تفریحی مواد مخدر مصرف می کنند . این گروه را ما نامزد های اعتیاد می گوئیم . دلیل آنهم اینست که این افراد تصور می کنندکه مصرف تفننی و گاهگداری مخدر ها خطری ندارد و معتاد نمی شوند اما غافل از ان هستند که تمام معتادان حرفه ای اول به صورت تفریحی شروع به مصرف مواد کرده اند . اصولاًهیچ آدم                                 عاقلی تصمیم نمی گیرد که معتاد شود و از فردا شروع به مصرف دائمی مواد مخدر کند                          بلکه اول گریز می زند بعد ی کریز !

نامزد های اعتیاد به تدریج جزو معتادان حرفه ای می شوند و راه گریزی ندارند. دروازه ورود به اعتیاد ، مصرف تفریحی مواد است  .

این نامزدها زمانی بخود می آیند که اسیر دام اعتیاد شده اند . مهمترن و واجب ترین مساله برای این گروه پیشگیری از اعتیاد حرفه ای آنان است . اگر از نظر علمی و عقلی برای این دسته توجیه شود که قطعاً معتاد خواهند شد آن وقت حواسشان را بیشتر جمع می کنند و دست به عصا راه خواهند رفت و در عملکرد خود تجدید نظر می کنند . دادن اطلاعات و آگاهی های لازم از طریق رسانه های عمومی در مورد اعتیاد ، کمک موثری برای جلوگیری از ادامه راه این گروه به شمار خواهد رفت .

گروه دوم معتادان کسانی هستند که اعتیاد را دوست دارند و خیال می کنندکه اعتیاد را دوست دارند و خیال می کنندکه اعتیاد برای آنان کاری انجام می دهد و یا در اعتیاد غرق شده اند . این دسته را باید مهار کرد و از رفتارهائیکه سبب تحریک آنان می شود خودداری نمود . آنچه که در بیست سال گذشته نسبت به این معتادان روا شده نادرست بوده و هر نوع ممانعت و اقدامات بازدارنده سبب تشدید علاقه آنان به اعتیاد گردیده است . با این گروه باید مدارا کرد و به تدریج زمینه های رشد فکری و افزایش دانش و آگاهی های لازم در مورد اعتیادرا برایشان فراهم ساخت .

علاقه مندان به مصرف مواد مخدر را اگر زندان کنندکه کردند، اگر شلاق بزنند که زدند ، اگر شور آباد و جزیره تبعید کنندکه کردند ، با هر شرایطی دست از اعتیاد بر نخواهند داشت بلکه بیشتر جری خواهند شد. این دسته می گویند : زندانش را کشیدیم ، چرا خودش را نکشیم ؟ کتکش را خوردیم ، چرا خودش را نخوریم ؟

و به محض آزادی از قید و بند ، اعتیاد سابق را با شدت بیشتر ادامه خواهند داد . اگر در زندان باشند با یک سرنگ ۳۰۰ نفر مشترکاً ماده مخدرتزریق می کنند و همه مبتلا به ایدز یا هپاتیت می شوند که شدند .

اگر در بیرون به آنان سرنگ نفروشند ، کنار بیمارستان ها از سرنگ های مصرف شده استفاده میکنند . نتیجه این تزریقات آن خواهد شد که یک معتاد عادی در این دسته تبدیل به معتاد ایدزی ، معتاد هپاتیتی ، معتاد مسلول و …. می گردد . کدام بهتر است ؟ یک اعتیاد ساده یا معتادی با هزار درد و مرض که جامعه را تهدید می کند؟ لزوم بازنگری در قوانین و تصحیح دیدگاه ها در خصوص معضل اعتیاد ، راه کار منطقی و علمی در برخورد با این دسته از معتادان خواهد بود . مسئولان بایدبین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند که تاکنون با زور و قوه قهریه چند نفر از این معتادان را واقعاً ترک داده اند ؟

گروه سوم از معتادان کسانی هستند که بهر دلیل می خواهند اعتیادشان را ترک کنند و خواستار رهائی ازاعتیاد هستند. اغلب افراد این گروه بار ها با روش های مختلف اقدام به ترک کرده ولی موفق نبوده اند . برای این گروه باید اقدامات درمانی را با روش صحیح و اصولی انجام داد نه روش هائی که هزارن بار آزموده شده ولی بی فایده بوده است .

*آقای مهندس دژاکام ، جامعه بیماران معتاد همواره برای انتخاب یک روش اصولی ، منطقی وعملی جهت ترک واقعی اعتیاد با مشکل روبرو هستند . چه روش هائی برای ترک وجود دارد و روش پیشنهادی شما چیست ؟

امروزه در اکثر کشور های پیشرفته دنیا ، اعتیاد را به عنوان یک واقعیت اجتماعی پذیرفته اند و تلاش می کنند تا توزیع مواد مخدر مورد نیاز بیماران معتاد را از طریق نسخه پزشکان و دارو خانه ها تامین کنند نه این که به دست قاچاقچیان و اعمال آنان بسپارند تا علاوه بر تقلب و افزودن ترکیبات خطر ناک به جای مخدر اصلی ، بزهکاری های اجتماعی و فساد را در جامعه ترویج دهند . در حالی که قاچاقچیان خرده پا برای تامین خرج اعتیاد و کسب درآمد ، در مد ارس و دانشگاه ها به دنبال مشتریان جدید می گرند و روز به روز به تعداد جوانان آلوده اضافه می کنند، توزیع مواد مخدر توسط سیستم داروئی و تحت نظارت دولت و مراجع ذیصلاح مانع بروز ناهنجاری های اجتماعی بیشتر و کنترل معضل اعتیاد خواهد شد .

علنی تر و آشکار تر می گویم . شایسته است تا مسئولان امر و دولت نظیر بعضی از کشورها ، با گروه بندی مواد مخدر در دسته های ۱- مخدر های سنگین ( تریاک – شیره – هروئین-  مورفین – کوکائین ) ۲- مخدر های خطر ناک مصنوعی ساخته شده در لابراتوار ها ( LSD یا اسیدها و … ) ۳- مخدر های سبک ( حشیش – گراس – چرس و …) با قدرت و شهامت توزیع بعضی از مواد مخدر را در دست گیرند و توسط داروخانه ها یا مراکز شناخته شده و تحت کنترل نیاز چند میلیون بیمار معتاد را تامین کنند. در کنار آن با آموزش صحیح و اصولی در جامعه ، مانع افزایش شمار معتادان و تشویق و ترغیب بیماران معتاد به ترک اعتیاد شوند .

اگر این کار انجام شود ، می توان با ثبت سوابق معتادان و کنترل میزان مصرف آنان و استفاده از روش های ترک اصولی و علمی اعتیاد ، به شکل مطلوب و بدون اعمال زور و قوه قهریه ، جمع کثیری از این چند میلیون معتاد فعلی را در یک مقطع زمانی کمتر از یک سال نجات داد و بیماران معتاد که نیازشان به مواد با قیمت ارزان و تحت کنترل دولت تامین می شود ، دیگر نزد قاچاقچی و مواد فروش نمی روند و نسل این   انگل ها نیز برچیده خواهد شد .

یکی از باورهای غلط اجتماعی این است که می گویند معتادان غیرت و اراده ندارند و اگر یک جو اراده در وجود آنان باشد ، اعتیاد خودرا ترک می کنند . این بینش غیرمنصفانه و ضد اخلاق از ذهن کسانی تراوش می کند که هیچ اطلاع و آگاهی از مساله اعتیاد ندارند . بیماران معتاد نظیر سایر انسان ها دارای اراده و غیرت و شرف هستند . اگرچه اعتیاد بعضی از خصلت های انسانی را تضعیف می کند اما به معنای نفی و عدم وجود این صفات در معتادان نیست .

شاید فقر و تنگدستی و مخارج سنگین اعتیاد سبب شود تا اقلیتی از بیماران معتاد به خفت و خواری و ذلت تن در داده و آلوده خلاف کاری ها شوند اما این مساله عمومیت ندارد و اکثریت از این رذایل مستثنی هستند . ترک اعتیاد به یک دانه جو اراده و غیرت نیاز ندارد بلکه شدت عوارض دردهائی که یک بیمار معتاد در حین ترک غیر اصولی تحمل کند ، از توان هر انسان صاحب اراده ای هم خارج است تا چه رسد به بدن تخریب شده یک معتاد .

با این مقدمه ، به روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر می پردازیم . آنچه که در این مبحث مطرح می شود شامل اعتیاد به مواد مخدر نظیر تریاک ، هروئین ، شیره ، کوکائین ، مرفین و اکثر مخدر های دارای منشا گیاهی و یا نیمه صناعی است . انواع قرص هائی که دسته ای از معتادان همراه با مخدر های دیگر و یا به تنهائی مصرف می کنند به دلیل عوارض بسیار خطر ناک قطع مصرف آنها ، بطور جداگانه  بررسی خواهد شد .

سه روش متداول ترک اعتیاد وجود دارد : ۱- ترک اعتیاد با قطع سریع مصرف مواد مخدر بدون استفاده از دارو ۲- ترک اعتیاد با قطع سریع مصرف مخدر و استفاده از دارو ۳- ترک اعتیاد به روش سنتی با کاهش تدریجی مصرف مواد مخدر .

۱- در روش اول ، بیمار به یک باره مصرف مواد را قطع می کند بدون آنکه دارو یا ترکیبی را جایگزین مصرف مواد بکند . به این روش ترک ؛ سقوط آزاد ؛ یا ترک یابوئی گفته می شود . از این جهت آن را ترک یابوئی می گویند که در واقع تحمل عوارض و درد های ناشی از قطع سریع مواد به حدی است که قدرت و توان حیوانی چون یابو را طلب می کند اما بهتر است که به جای این اصطلاح نامانوس ، از واژه ترک سقوط آزاد استفاده شود .

در روش ترک سقوط آزاد به علت قطع مصرف مواد ، مرحله عکس العمل های آشکار که ۱ تا ۲ هفته طول می کشد بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود اما نشدنی نیست و کسانی هستند که این عوارض را تحمل     می کنند . بزرگترین عیب این روش اینست که یک شوک مخرب جسمی و روحی به بیمار وارد می گردد .

سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن ، حدود ده ماه زمان نیاز دارند تا باز سازی شوند لذا پس از گذرا نسختی های دو هفته اول ، مشکلات بی خوابی – افسردگی – کم حوصلگی – گریه کردن – کند ذهنی فراموشی تنبلی – عدم میل به زندگی و غیره در بیماران وجود داشته و طی این مدت شخص قادر به کار کردن نیست و یا راندمان کاری مساعدی ندارد . حتی تجویز می کنن دکه در این در این دوره ده ماهه شخص را بیشتر تنها بگذارندو تختخوابش را جدا کنند .در این مدت به علت عدم تعادل جسمی و روانی ، بیمار نباید تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد .

شوک مخربی که در این روش به بیمار وارد می شود ، سبب می گردد که بعضی از قسمت های تولید کننده مواد شبه افیونی بدن چه بسا تا آخر عمر هیچ وقت فعال نشود . این مطلب به تائید پروفسور آرتور گایتون رسیده و در عمل ما هم به این تجربه رسیده ایم که بین کسانی که با روش سقوط آزاد ترک کرده اند درصد کمی به مرحله تعادل پایدار می رسند و اکثراً دچار عدم تعادل در دراز مدت هستند و یا به تیک های عصبی دچار می شوند .

۲- روش دیگرترک “ شبه سقوط آزاد “ است . بدین ترتیب که پس از قطع فوری مصرف مواد و در طول یک هفته اول ، برای کاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می شود . این همان روش رایج        بین العملی منجمله در ایران و همچنین اگهی های ترک اعتیاد است . به دلیل نادیده گرفتن زمان ده ماه بازسازی سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد . مثال علمی آن اینست که در روش روش سقوط آزاد شخص از بالای ساختمان ده طبقه به پائین می پرد ولی در شبه سقوط آزاد کمی تخفیف داده و ازیکی دو طبقه پائین تر سقوط می کند .

۳- روش بعدی ترک اعتیاد ، کاهش تدریجی مصرف مواد است که به آن “ ترک سنتی “ گفته می شود و از زمان های قدیم تاکنون مرسوم بوده است . در ترک سنتی ، هر روز مقداری از مصرف مواد مخدر کم       می شود تا بتدریج به صفر برسد . مثلاً مقداری تریاک یا شیره را در ظرف آبی حل کرده و سپس به جای مصرف مواد ، روزانه چند پیمانه مشخص از این شربت می خورند و به جای مقدار خورده شده آب می ریزند تا شربت رقیق تر شود .

اگر مقدار مواد مخدر در شربت اولیه طوری انتخاب که ظرف حدود ۱۵ روز مصرف مواد مخدر به صفر برسد در واقع مشابه ترک سقوط آزاد خواهد بود ولی اگر با حجم و مقدار بیشتر شربت عمل کنند به طوری که بیش از ۴۰ روز طول بکشد در این صورت نتیجه بهتری عاید شده و عوارض کمتری به جای   می گذارد . عده  بسیاری ازبیماران معتاد ، از روش ترک سنتی و کاهش تدریجی مصرف مواد استفاده کرده و نتیجه گرفته اند .

از روش ترک سنتی برای ترک اعتیاد به هروئین نیز می توان استفاده کرد مشروط بر آن که بیمار به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از مواد مخدر استفاده نکرده و عوارض خماری آنرا تحمل کند و بعد به جای مصرف هروئین ، از تریاک یا آب شیره استفاده کرده و به تدریج میزان مصرف را کاهش داده و به صفر برساند . سنگین ترین عمل و مصرف بالای هروئین ، پس از ۴۸ ساعت از قطع مصرف مواد با نیم گرم تریاک یا شیره قابل جبران است و البته ۳ تا ۴ روز طول می کشد تا بدن بیمار با تغییر نوع مواد خودرا تطبیق دهد و معمولاً‌پس از یک هفته ، اوضاع عادی می گردد .

هر یک از روش های ترک سه گانه دارای محاسن و معایبی است . به عنوان مثال روش ترک سقوط آزاد برای کسانی که در ابتدای راه اعتیاد هستند و به طور تفریحی و تفننی از مواد مخدر استفاده می کنند و هنوز سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی بدن آنان از کار نیفتاده است خوب جواب می دهد و چه بسا بهترین روش باشد ، اما همین روش برای آن دسته بیماران معتاد حرفه ای که سالیان متمادی به مصرف مواد مخدر با دوز بالا مشغول هستند نه تنها موثر نیست بلکه اغلب عوارض شدید و غیر قابل جبرانی به جای خواهد گذاشت . بعلاوه برای بیمارانی که به کار دائم اشتغال دارند ، استفاده از روش سقوط آزاد میسر نیست چون تا ده ماه نمی توانند کار مثبتی انجام دهند .

و یا در روش شبه سقوط آزاد ، اگر چه مصرف دارو سبب کاهش عوارض عکس العمل های آشکار در بیمار خواهد شد لیکن همین ترکیبات داروئی بعضاً خطرناک تر از خود مواد مخدر می باشند و دسته ای از آنها بسیار اعتیاد آور هستند . مثال واضح آن هروئین است . این ماده مخدر به عنوان دارو برای درمان  اعتیاد اختراع و تولید شد اما در عمل خود به اعتیاد خطر ناک تری بدل گردید و یا انواع و اقسام قرص های آرام بخش و مسکن وهمچنین قرص های روان گردان و توهم زا که خود سرانه مصرف می گردد ، باعث رواج اعتیاد به قرص در بین بیماران و بخصوص جوانان شده است .

در اینجا به مسئولان ، دست اندکاران ، خانواده ها و مصرف کنندگان این قبیل قرص ها هشدار می دهیم که عوارض مخرب این قرص ها بدون مجوز پزشک حاذق ، از هر نوع ماده مخدر دیگری بدتروشدیدتراست .بسیاری از عوارض جانبی آنها تا آخر عمر باقی خواهد ماند و ضایعاتی در مصرف کنندگان این قرص ها با دوز و تعداد بالا مشاهده می شود که حتی از نظر ژنتیکی گریبانگیر فرزندان آنان نیز خواهد شد .وجه اشتراک روش های مرسوم ترک اعتیاد در نادیده گرفتن سیستم های مولد شبه افیونی در بدن انسان و ازکار افتادگی این سیستم ها در اثر اعتیاد است و همین کم توجهی سبب شده تا این روش ها جواب مناسب وقابل قبولی برای ترک اعتیاد ندهد و بسیاری از بیماران معتاد که با این روش ها قصد ترک داشته اند ، بعد از مدتی بار دیگر اعتیاد مجدد پیدا کنند . خود من به دفعات این روش ها را آزموده و نتیجه این گرفته ام .

روشی را که بنده به آن دست یافته و در کتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر مطرح کرده ام ، روش جدیدی است که تاکنون سابقه نداشته و بار اولی است که در جهان به این شکل منتشر می شود . به همین روش به همان گونه که مورد استقبال هموطنان قرار گرفته ، با استقبال خارجی هم مواجه شده است و مرتباً       هیئت های علمی و تحقیقاتی که از کشور های دیگر می آیند و با شرکت در جلسات کنگره ۶۰ در جمعیت آفتاب و و جمعیت مبارزه با اعتیاد و انجام مصاحبه ، تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده اند .

این روش ابداعی روشی بلند مدت است که بنام روش ترک تدریجی – پله ای یا جهشی نام گذاری شده که برای خنثی کردن عوارض عکس العمل های آشکار و پنهان ، از درمان داروئی یا خود مواد مخدر استفاده می شود و اصولاً اینکه بیمار مصرف یک نوع ماده مخدر را قطع کند و برای جبران عوارض آن از یکسری دارو استفاده کند که هر کدام عوارض جدا گانه ای دارند از منطق بدور است . بنده معتقدم که بهترین دارو برای کاهش عوارض ترک هر ماده مخدری ، خود آن ماده مخدر است !

× آقای مهندس دژاکام ، به قسمت حساس مطلب شما رسیدیم و آن روش جدید ترک اعتیاد ابداعی شماست . لطفاً در این خصوص توضیح بفرمائید .

همانطور که قبلاً گفته شد این روش حاصل چند سال مطالعه و تحقیق راجع به روش های ترک اعتیاد مرسوم و بررسی عوارض آنها روی بیماران معتاد است . خود من در طول ۱۷ سال اعتیاد ، انواع این ترک هارا به شخصه آزموده ام اما نتیجه ای نداشت. قبل از شروع به توضیح این روش ، ذکر مطالبی را ضروری می دانم . اگر در تشریح این روش استفاده از دارو مجاز دانسته شده است منظور داروهای استاندارد تائید شده توسط سازمان بهداشت جهانی ترک اعتیاد است نه دارو هائی نظیر آرام بخش ها ، خواب آو رها ، ضد افسردگی ها ، ضد اسهال ها یا داروهای فشار خون .

این قبیل داروها برای بیماری های خاص در انسان غیر معتاد ساخته شده و در جایگاه خود و تجویز پزشک حاذق می توانند کاربرد مناسب و منطقی داشته باشند ولی اگر از این دارو ها به جای داروی اصلی ترک اعتیاد استفاده شود، همانگونه که به تجربه و در عمل دیدیم ومی بینیم ، بیمار کمتر موفق به ترک اعتیاد می شود و در بازگشت به اعتیاد ، به دلیل آِشنا بودن به اثرات و خواص این دارو ها ، از آنها به عنوان تشدید کننده اثر مواد مخدر یا جایگزین مخدر اصلی ( به دلیل ارزانی و فراوانی ) استفاده می کند .

امروزه با بیماران معتادی سرو کار داریم که روزی تا ۲۰۰ عدد و بیشتر از این قرص ها به همراه مواد مخدرمصرف می کنند . چنین حرکتی در باور هیچ انسان فهیمی نمی گنجد اما متاسفانه نه تنها واقعیت دارد بلکه نسبناً نیز شایع است . مصرف قرص در این بیماران بر مبنای تعددا نیست بلکه در روز ۱۰ تا ۱۵ بسته ده یا بیست تائی قرص می خورند . عوارض مصرف و حتی عوارض قطع مصرف این قرص ها چندین برابر خطرناک تر از هروئین و تریاک است و انشاء الله در مقاله ای جداگانه ای به بررسی عوارض این قرص ها وروش های ترک آن ها خواهیم پرداخت .

مصرف کنندگان بعضی از انواع قرص ها دچار اغتشاشات شعور می شوند و درک درستی از زمان و مکان ندارند و رفتارها و واکنش های آنان قابل پیش بینی نیست . موارد زنده ای از این بیماران پیش روی ماست که اطاق پذیرائی را با توالت منزل اشتباه می گیرند و تشخیص حد اقل معیار های اخلاقی را از دست می دهند.ممکن است بدون لباس در انظار ظاهر شوند و یا بجای باز کردن درهای شیشه ای ،باسر داخل شیشه بروند.وضع چنین معتادانی آنچنان وخیم است که معتادان آخر خطی هروئینی از آنان واهمه داشته و حذر    می کنند .آنچه در قسمت روش های شناخته شده ترک اعتیاد گفته شد ، تنها راه های منحصر به فرد نیست و امروزه شاهد ابتکارات فراوان دیگری هستیم ، یکی از این ابتکارات اینست که بیمار را سه روز بیهوش کرده و در طی این مدت به اصطلاح سم زدائی می کنند و می گو یند دیگر مشکلات جسمی معتاد تمام شده یا آنکه شنیده می شود در کشور های دیگر با جراحی مغز و دستکاری در آن درصدد علاج اعتیاد هستند ! خلاصه معتاد بیچاره موش آزمایشگاهی کسانی شده است که داعیه ترک او را دارند . حتی اگر این روش های ترک اعتیاد منجر به نابودی یا نقص دائمی در وی شود . واقعاً که جای تاسف است .

نکته دیگر ، اشاره به یک اشتباه عمومی است که در مورد معتادان می شود . اغلب افراد در جامعه تصور   می کنندکه بیماران معتاد ،مواد مخدر مصرف می کنند تا نشئه شوند و به عالم هپروت بروند . این مطلب شاید تا حدودی در بدو شروع به اعتیاد صادق باشد اما در ادامه وضع فرق می کند . یک معتاد حرفه ای مواد مصرف می کند تا به حالت نرمال و طبیعی برگردد و اگر مصرف نکند دچار عدم تعادل خواهد شد .

اینجاست که آموزش و نگرش صحیح نسبت به جامعه معتادان سبب خواهد شد تا باورها و القائات غلط ، با مفاهیم منطقی و علمی جایگزین گردد .

روش پیشنهادی من برای ترک اعتیاد روش طولانی مدت است و با حد اقل ضایعات جسمی و روانی ، بیمار معتاد را به سمت ترک دائمی اعتیاد هدایت می کند به طوری که در انتها ی پله ها ، خود بیمار عجله در دوره ترک دارد و نوعی زدگی نسبت به مواد مخدر پیدا می کند . در این روش چنانچه بیمار به مصرف چند نوع ماده مخدر منجمله مصرف قرص اعتیاد داشته باشد ، ابتدا لازم است ظرف مدت یک هفته تا ۶۰ روز  ( متناسب با نوع قرص یا مواد مصرفی ) مصرف چند نوع ماده مخدر را به مصرف یک نوع و ترجیحاً به تریاک تبدیل کند و سپس متوسط مصرف روزانه به مقداری که بیمار حالت متعادل و نرمال داشته باشد ، تعیین گردد .

پس از مشخص شدن نیاز به مصرف روزانه ، در اولین پله یک پنجم (۲۰% ) این مصرف را کاهش داده و برای مدت سه هفته متوالی با همین مقدار ادامه می دهد . مثلاً اگر متوسط مصرف روزانه ۵ گرم بوده است ، برای مدت سه هفته ۴ گرم مواد مصرف می کند . در اتمام سه هفته اول ، مصرف فعلی را یک چهارم (۲۵%) کم کرده و به سه گرم درروز می رساند و دوباره ۲۱ روز ادامه می دهد و به عبارت دیگر مصرف روزانه خودرا ۴ قسمت کرده و یک قسمت را کنار گذاشته وفقط سه قسمت را مصرف می کند و مجدداً در سه هفته دوم یک چهارم دیگر کم می کند وبه ۲۵/۲ گرم در روز تقلیل می دهد . پله ها را همینطور ادامه داده و در پله شانزدهم ، مصرف روزانه بیمار به ۱% مقدار اولیه ( ۵۰ میلی گرم ) خواهد رسید . خلاصه این مطالب در یک جمله چنین است : پله اول ۲۰% کاهش و بقیه پله ها با ۲۵% کاهش مواد نسبت به مصرف پله قبلی و سه هفته فاصله زمانی بین پله ها .

همزمان با کاهش مصرف روزانه ، تعداد دفعات مصرف نیز بایدکم شود و حتی الامکان به یک بار در روز تقلیل یابد . با این روش ظرف حدود ده ماه بیمار بدون تحمل عوارض جسمی ناراحت کننده می تواند به راحتی اعتیاد خود را کنار بگذارد و ضمناً در این مدت بیمار امکان می یابد تا جهان بینی و نگرش خود را نسبت به مواد مخدر تغییر دهید . در خلال مدت ترک اعتیاد ، سیستم تولید مواد شبه افیونی بدن به تدریج بیدار و فعال می شود و در انتهای دوره معمولاً بیش از ۹۰ % هورمون های مخدر طبیعی توسط بدن تولید شده و بیمار می تواند نظیر افراد سالم به زندگی عادی و بدون اعتیاد ادامه دهد .

مقدار کاهش مصرف مواد در پله اول و دوم نه تنها برای همه بیماران قابل تحمل است بلکه هیچ عوارض سوئی در بر نداشته و در مقابل اثرات مثبت شگرفی دارد . به عنوان مثال یبوست های بیمار کمتر شده و وضع مزاجی بهتری پیدا می کند . رنگ و روی او باز و شاداب ، خوابش درست و فکرش بیدار می شود و از همه مهمتر اعتماد به نفسش بیشتر و قوی تر می گردد چون می بیندکه مصرفش را کم کرده ولی اثر منفی روی او نگذاشته است و کلی خوشحال و امیدوار می شود که بالاخره می تواند اعتیاد را ترک کند .

نکته مهم در این روش اینست که در طی مدت ترک اعتیاد ، نفس بیمار از مواد مخدر سیر می شود و شخص به آرامی می آموزد که اولاً به مواد مخدر به چشم یکد اروی شفابخش نگاه کند و در ثانی با وجودی که اختیار در مصرف مواد دارد فقط به اندازه تعیین شده مصرف کند نه بیشتر .

اگر بیمار تمایل داشته باشد می تواند به جای مواد مخدر از داروهای استاندارد سازمان بهداشت جهانی استفاده کند . در اینصورت رعایت پله های کاهش مصرف نیز ضروریست و نباید در کوتاه مدت مصرف را به صفر برساند . اما باید توجه داشت که بهترین دارو برای ترک اعتیاد هر مخدری ، خود همان ماده مخدر است و در مورد اعتیاد به هروئین چون این ماده از مرفین تریاک ساخته می شود لذا تریاک که حاوی ۳ تا ۲۳ % در صد مرفین است می تواند به خوبی جایگزین داروئی هروئین گردد .

جدول درصد مصرف روزانه تریاک نسبت به مقدار مصرف متوسط اولیه به شرح زیر خواهد بود :

شماره پله  درصد مصرف اولیه

۱             ۸

۲            ۶

۳          ۵/۴

۴          ۴/۳

۵          ۵/۲

۶          ۹/۱

۷          ۴/۱

۸             ۱

۹           ۸

۱۰          ۶

۱۱         ۴٫۵

۱۲         ۳٫۴

۱۳         ۲٫۵

۱۴         ۱٫۹

۱۵         ۱٫۴

۱۶          ۱

 

قیلاً پیشنهاد شد تا دولتمردان و مسئولان امر مبارزه با مواد مخدر و مجلس محترم که از وضع فعلی شیوع اعتیاد به ستوه آمده و نگران آینده مملکت و جوانان هستند ، با شهامت قدم پیش بگذارند و با توزیع کنترل شده و تحت نظارت بعضی از مخدر های مورد نیاز معتادان ، زمینه ساز مبارزه اصولی با قاچاقچیان و ترویج اعتیاد توسط عمال آنان گردند . در راستای این پیشنهاد ، چناچه صنایع داروئی تریاک را بدون نا خالصی های مرسوم فعلی و صورت قرص یا سایر اشکال داروئی عرضه کنند ، استفاده از روش ترک تدریجی – پله بسیار سهل و آسان تر خواهد شد .

با مراجعه و شناسائی معتادان و تعیین نیاز روزانه آنان در مراجع معتمد و ذیصلاح و استفاده از سیستم توزیع که مبتنی بر جدول زمان بندی ترک دریجی و پله ای باشد ، اکثر بیماران معتاد ظرف مدت کمتر از یکسال از دام اعتیاد رها خواهند شد . این حرکت اصلاً تشابهی با سیستم توزیع تریاک کوپنی در رژیم گذشته ندارد زیرا قبلاً کوپن تریاک برای مادام العمر به معتادان داده می شد ولی در این سیستم بدریج و فقط برای مصرف ده ماهه آن هم به صورت مصرف نزولی و رو به کاهش داده خواهد شد . در مجموع به هر بیمار معتاد تنها معادل ۶۰ تا۷۰ روز مصرف روزانه فعلی سهمیه تریاک داده می شود نه مادام العمر .

بر مبنای محاسبات انجام شده اگر یکبیمار معتاد فرضاً معادل روزی ۵ گرم تریاک از مواد مخدر استفاده      می کند ، در انتهای دوره ۳۱۵روزه تریاک تدریجی – پله ای تنها ۳۳۳ گرم تریاک به عنوان دارو مصرف کرده است که معادل مصرف ۶۶ روز فعلی اوست در حالی که مصرف در روز ، از ۹۴۵ گرم به ۲۰۰ گرم در کل دوره تقلیل خواهد یافت . برای اعتیاد های سبک تر با متوسط روز ( تقریباً ۵۰ میلی گرم در روز ) از ادامه مصرف مواد خود داری و در طول درمان اعتیاد صرفه جوئی کند اما ترجیح دارد که با ریتم کاهش یک چهارم مصرف در هر سه هفته جلو برود .

× استاد دژاکام در این مصاحبه سپاسگذاریم و آرزو می کنیم در سایه تلاش های شما و همکاران عزیزتان و استفاده از روش ابداعی ارک اعتیاد شما ، هر چه زودتر معضل اعتیاد در کشور سیر نزولی یافته و به سوی جامعه ای عاری از اعتیاد گام برداریم . به عنوان حسن ختام اگر مطلب خاصی مد نظر است بیان فرمائید .

ما هم به سهم خودم از اینکه با حوصله و علاقه فراوان به انعکاس دریدگاه ها می پردازید تشکر می کنم و ضمن آرزوی بهروزی برای گردانندگان هفته نامه امید جوان ، عرض می کنم که شکوفه های امید ظاهر شده اند و تا تبدیل آنها به میوه راهی نیست .

بازدید: 3