فواید و زیان های یک فنّاوری در محیط زندگی

انرژی هسته ای مزایا و معایب

همانطور که می دانید امروزه انرژی هسته ای اهمیت بسیار زیادی برای کشورهای دنیا دارد و برخی از این کشورها به دنبال بدست آوردن فناوری هسته ای و استفاده از آن هستند اما آیا با فواید و زیانهای این فناوری آشنایی دارید ؟

مزایا:

نیروگاه هسته‌ای تمیز بوده و باعث خرابی کمتری در محیط زیست (نسبت به نیروگاه‌های نفتی و گازی) می‌شود. نیروگاه هسته‌ای اثر گلخانه‌ای ندارد و باعث باران اسیدی نمی‌شود. مساحت نیروگاه هسته‌ای در مقایسه با نیروگاه‌هایی مثل زغال سنگ بسیار کمتر است. استفاده از نیروگاه هسته‌ای مانع از بین رفتن سوخت فسیلی می‌شود.

در ضمن مقدار کمی سوخت قادر است مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی تولید کند.

معایب و مضرات :

باقی مانده سوخت هسته‌ای (زباله هسته ای) برای هزاران سال باقی می‌ماند. این مواد بسیار پرتوزا هستند. نیروگاه‌هایی که به پایان عمر خود می‌رسند باید بدقت مورد حفاظت قرار گیرند. در مدل‌سازی زیر پرتوزایی سنگ معدن اورانیوم مورد بررسی قرار گرفته است. در سمت راست مدل‌سازی سه سنگ معدن را می‌بینید که دو تای آن‌ها در پوشش کاغذ و آلومینیوم قرار گرفته است. به کمک دستگاه پرتونگار، پرتوزایی آن‌ها را بررسی نمایید. کدام یک تابش کم‌تری دارند؟ به نظر شما برای کاهش پرتوزایی زباله‌های هسته‌ای چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

کودکانی که در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای هستند، به شدت در معرض خطر سرطان هستند.

تاسیس نیروگاه هسته‌ای بسیار گران و پر هزینه است. مردم عموماً از نیروگاه هسته‌ای می‌ترسند. منابع اورانیوم محدود هستند. در ضمن منابع اورانیوم قابل بازیافت نیستند.

هزینه دفن زباله‌های هسته‌ای بسیار زیاد بوده و خطر نشت مواد رادیواکتیو از این زباله‌ها بسیار زیاد است.

نیروگاه هسته‌ای و محیط زیست:

حمل و نقل مواد رادیواکتیو بسیار خطرناک بوده و همواره احتمال نشت مواد رادیو اکتیو از محفظه‌هایشان به بیرون وجود دارد. زباله‌های هسته‌ای دفن شده در زمین یا اعماق دریاها هزاران سال برای محیط زیست آلوده کننده هستند. یکی از مواد موجود در زباله‌های هسته‌ای پلوتونیوم است که در ساخت سلاح بکار می‌رود، این ماده میلیونها سال در طبیعت باقی می‌ماند.

انرژی هسته ای کاربرداری زیاد در پزشکی در علوم و صنعت و کشاورزی و… دارد. لازم به ذکر است انرژی هسته ای به تمامی انرژی های دیگر قابل تبدیل است ولی هیچ انرژی به انرژی هسته ای تبدیل نمی شود…!

بازدید: 14140