سال نو، نگاه نو،زندگی نو

تحول و پویایی در طبیعت بدون شک بهار و رسیدن فصل نو، شکفتن گلها و شکوفه های معطر بهاری را یادمان می آورد که قبل از هر چیزی یا مقلب القلوب والا بصار را زمزمزمه کنیم، تا لطف و عنایت خداوند متعال شامل حالمان شود و پذیرای تحول درونی باشیم.

آب شدن یخ های یکساله درون به مناسبت تحول و پویایی در طبیعت بدون شک بهار و رسیدن فصل نو، شکفتن گلها و شکوفه های معطر بهاری را یادمان می آورد که قبل از هر چیزی یا مقلب القلوب والا بصار را زمزمزمه کنیم، تا لطف و عنایت خداوند متعال شامل حالمان شود و پذیرای تحول درونی باشیم پس آنهایی که قدرت توکل بالایی دارند و خدا را به عنوان یگانه عامل اصلی ایجاد تغییر می دانند طراوت و شادابی بهار را بیشتر از دیگران حس می کنند. لطف واحسان، شادابی و نشاط در درون می تواند انسان را در مسیر سعادت و خوشبختی قرار دهد اما قدم اول پذیرش تغییر و دگرگونی است.

ما اگر در مقابل تغییر مقاومت کردیم در واقع هیچگونه احساس شادابی نخواهیم کرد چرا که همونی بودیم که هستیم ، اما اگر تغییر را پذیرفتیم زمینه شکوفایی همراه با طراوت در طبیعت درونمان آنرا حس خواهیم کرد.

در آستانه هر سال نو، بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند که در رفتار و عادت‌های خود تغییر به وجود آورند و هر سال، اغلب این تصمیمات عملی نمی‌شود این امر به دلیل کمبود تمایل یا علاقه افراد به یک زندگی بهتر نیست بلکه به خاطر این واقعیت است که تغییر، کار پیچیده و دشواری است. بنابراین به تلاش مستمری نیاز دارد تا یک عادت تازه در وجود ما شکل بگیرد و پایدار گردد .حال این سوال مطرح است که ما چکار کنیم تا تغییر را بپذیریم.

همانطور که ما قبل از عید خانه تکانی می کنیم و اسباب و لوازم فرسوده، ناکارآمد و به درد نخور را دور می‌ریزیم،بهتر است ذهن را هم از محتویات نامناسب خالی می‌کنیم تا پرانرژی به فعالیت‌های سازنده بپردازیم. هرگاه ما کاری را بدون دقت انجام می‌دهیم یا باور ما و عادت‌های خود را با تعصب زیاد در کاری اعمال می‌کنیم کمتر به این فکر هستیم که تغییر مثبتی در روند اجرای کار بوجود آوریم و ایراد و اشکال آن را برطرف سازیم. هر فرایندی در زندگی می‌تواند مغلوب تکرار شود با اینکه می‌دانیم تغییر می‌تواند ما را از این وضعیت ناخوشایند تکرار، رهایی دهد باز هم از تغییر گریزانیم، درست است که تغییر ترسناک است، تغییر گام نهادن در یک راه تازه است که نمی‌دانیم چه پیش می‌آید.

در واقع تغییر مدیریت خطر کردن است خطر وجود دارد اما نتیجه‌ی آن آنقدر مثبت است که به این خطر کردن می‌ارزد. ما می‌توانیم نوع نگرش و زاویه دید خود را عوض کنیم تا تغییری در رفتار خود داده باشیم یا اینکه رفتارهای نادرست خو را دریابیم و آن‌ها را ترک کنیم، برای تغییر، اولین قدم شناخت باورها و رفتارهای خود است. اینکه شما چه باورهایی درمورد خودتان دارید آن‌ها را یادداشت کنید. بعد از اینکه باورهای خود را یادداشت کردید تصمیم بگیرید باورهای منفی و محدودکننده را تغییر دهید و باورهای مثبت را تقویت کنید تا نقش پررنگ‌تری در زندگی‌تان داشته باشید. پس برای این کار، این مراحل را امتحان کنید.

افکار و باور‌هایتان را تغییر دهید:

ما بر اساس افکار و باور‌هایمان رفتار می‌کنیم. فردی که باور دارد باهوش نیست و از عهده کاری برنمی آید،‌‌ همان گونه رفتار می‌کند. اگر می‌خواهید زندگی خود را متحول کنید باور‌ها و افکار غیر منطقی خود را به چالش بکشید. سود و زیان این افکار را برای خود مشخص کنید. به نظر شما عاقلانه است که به باورهایی بچسبید که مانع شما در رسیدن به اهدافتان می‌شود؟ انتخاب با شماست .

عادت‌های منفی خود را اصلاح کنید:

عادت‌های منفی مانند خجالتی بودن، عصبانیت، پرخوری و… که سلامت جسمانی و روانی شما را به خطر می‌اندازد، تغییر دهید و در ‌‌نهایت رفتار مناسبی را به جای عادت‌های مخرب انتخاب کنید. برای مثال فردی که پرخاشگر است. می‌تواند رفتارهای مناسبی مانند شنیدن سخنان دیگران، ابراز وجود، تنش زدایی و… را جایگزین عصبانیت کند.پیام‌های مثبت را جایگزین پیام‌های منفی کنید:

همیشه به یاد داشته باشید آن لحظه‌ای که یک عادت جدید را شروع کرده‌اید یا یک عادت قدیمی ‌را کنار گذاشته‌اید، تغییر کرده‌اید. اگر واقعاً باور داشته باشید که تغییر کرده‌اید، تغییر خواهید کرد. هیچ وقت دوباره به عقب بر نگردید. شما برای زندگی نیاز به یک شعار تازه دارید، شعاری که شما را متوجه کند که «می‌توانید!» اگر باور نکنید که می‌توانید، هیچ وقت نخواهید توانست. باور توانایی خود برای موفقیت، برای موفق شدنتان الزامی‌است!

برنامه‌ای دقیق داشته باشید:

برای موفقیت برنامه‌ریزی کنید. برای موفق‌شدن شما نیاز به جزئیات دارید. برای شروع یک برنامه ورزشی، تصمیم بگیرید که دقیقاً در چه روزها و چه ساعاتی می‌خواهید تمریناتتان را انجام دهید. آیا می‌خواهید با خرید تجهیزات لازم، تمریناتتان را در خانه دنبال کنید، یا می‌خواهید به باشگاه بروید. یک برنامه دقیق برای یک هفته خود تنظیم کنید. ببینید برای شروع اولین هفته زندگی جدیدتان به چه جزئیاتی نیاز دارید!

مسئولیت زندگیتان را به عهده بگیرید

باید تصمیم بگیرید که خودتان و نه اوضاع و احوال اطرافتان را تغییر دهید. با این روش می‌توانید موثر‌تر عمل کنید. زمانی که مسئولیت زندگیتان را می‌پذیرید آنگاه ناخدای کشتی زندگیتان هستید، تنها شمایید که اهدافتان را انتخاب، برنامه ریزی و به برنامه‌هایتان عمل می‌کنید. خوبی و بدی موجود در زندگی، به طور مستقیم به عملکرد فردی شما بستگی دارد. زمانی که مسئولیت این موارد را پذیرفتید، آن‌گاه می‌توانید انتظار ایجاد تغییرات بزرگی را در زندگی خود داشته باشید.
برای زمان ناامیدی هم برنامه داشته باشید:

این یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها در شروع یا ترک یک عادت است. باید در قراردادی که با خود بسته‌اید، متعهد باشید. لیستی از آیه‌های قرآن و جملات تشویق‌کننده دیگر تهیه کنید که در این مواقع بخوانید. اگر فشار وارد بر شما برای دست‌کشیدن از قدمی ‌که برداشته‌اید ادامه پیدا کرد، با کسی در مورد آن صحبت کنید. هیچ وقت خودتان را برای شکست توجیه نکنید. دوباره و دوباره این مطالب را بخوانید و فراموش نکنید که «شما می‌توانید!»

با رسیدن بهار و تغییر و تحولی که در طبیعت رخ می‌دهد اینکه طبیعت چگونه در زمستان بار کهنه خود را دور انداخته و پس از چندی دوباره نو می‌شود، اینکه چگونه خواب زمستانی و کم تحرکی خود را کنار نهاده زایش و رویش را آغاز می‌نماید الهام بگیریم و باور کنیم خداوند متعال در همه حال بندگان خود را در مسیر بهتر شدن هدایت و حمایت می‌کند. از او یاری بخواهید و به نیروی پروردگار در سال جدید در مسیر تغییرات مثبت قدم بردارید.

بازدید: 0